Madame Melville

Titul v originále: Madame Melville

Autor: Richard Nelson
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Richard Nelson (USA)

MADAME MELVILLE

2 muži, 2 ženy

Nejnovější hra amerického dramatika, působícího v Británii a známého i u nás, se stala hitem podzimního londýnského West Endu - a to díky autorově inscenaci, v níž se hlavních rolí 15-letého amerického školáka a jeho francouzské učitelky literatury ujaly filmové hvězdy Macaulay Culkin (Sám doma) a Irene Jacobová (Dvojí život Veroniky). Subtilní příběh o ztrátě panictví, zasazený do Paříže roku 1966, vypráví jeho dnes již dospělý hrdina s nostalgií, která se nám stane pochopitelnou na jeho konci.

Krásná a vzdělaná svobodná učitelka Claudie, ve škole povinně oslovovaná jako Madame Melville, chodí se svými nejmilejšími žáky z americké školy pravidelně do kina na filmy francouzské nové vlny. Po jedné takové návštěvě, končící jako obvykle dlouhými diskusemi v Claudiině bytě, se učitelka - jak se ukáže, nikoli náhodou - ocitne sama se svým oblíbencem Carlem, budoucím rádoby básníkem, synem amerického byznysmena. Poslední metro je pryč a Carlovi rodiče v domnění, že manžel Madame Melville souhlasí, povolí Carlovi u Claudie přenocovat. Claudie uvede Carla do svého světa ženské psychologie i evropské kultury, v němž nechybí Bonnardovy obrazy, Mozartova hudba, ani návštěvy přítelkyně hudebnice se svéráznými sexuálními problémy. Když dojde na společné listování v Kámásútře, další průběh večera je neodvratný. Rodičovský omyl dopřeje oběma ještě celý příští den. Carl se vydá s Claudií do Louvru a stane se i svědkem jejího setkání s bývalým milencem. Když si však chce vydobýt právo zůstat u Claudie ještě další noc, zasáhnou jeho rodiče, kteří si mezitím zjistili pravdu o Claudiině rodinném stavu. Carl je otcem doslova vynesen z jejího bytu. Naposledy se s Claudií sejde tajně na večeři před svým vyhoštěním z Paříže. Carl musí své středoškolské vzdělání dokončit u tetiček ve Státech. Claudii už nikdy neuvidí, jeho krásná učitelka se totiž nedožila ani čtyřicítky, zemřela na rakovinu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz