Made in Poland

Titul v originále: Made in Poland

Žánr: hra
Jazyk: polština
Postavy: muži 8 ženy 4

Przemysŀ Wojcieszek (Polsko)

MADE IN POLAND

8 m, 4 ž

Hra vypráví o dvacetiletém Bohoušovi, který se jednoho dne ráno probudí plný nekontrolovatelného vzteku na celý svět. Aby se nezbláznil, je nucen baseballovou pálkou rozbíjet auta a telefonní budky. Nechce být jako ostatní, ti, co jsou vděčni za cokoli, i za práci v KFC. Bohouš se nechce zařadit, chce se poznat. V tom mu pomáhá chápající matka Irena, která miluje a sbírá desky Krzysztofa Krawczyka. Bohoušovu destrukční činnost však nechápe Emil, invalidní hlídač parkoviště, který mu v ní chce zabránit. Bohužel, jedno z rozmlácených aut patří jedné nepříliš tolerantní vymáhací firmě. Chlapci z firmy si na Bohouše počkají doma. Když do rána nepřinese 10000 zlotých, zabijí ho.

Ovšem Bohoušův největší problém nejsou oni, ale vztek a nenávist k různým sociologickým, náboženským i národnostním skupinám. Tenhle vztek je hlubší než pubertální vzdor. Je typický pro děti žijící na sídlištích mezi paneláky, které v Polsku vypadají trochu hůř než např. v ČR. Přesto se Bohouš snaží někde sehnat peníze. Ty, které dá dohromady, ovšem nepoužije k zaplacení auta, ale koupí šaty Emilově sestře, která má jen teplákovou soupravu. Na schůzku s gangstery pak jde bez jakéhokoli peněžního obnosu. Život mu zachrání kněz Emil, který gangsterům zaplatí. A Bohouš je chycen zpátky do společnosti - opět se z něj stává mladý katolík z dělnické třídy, ožení se s Emilovou sestrou.

Hra je upřímnou vypovědí určitého pocitu mnoha mladých lidí v Polsku. Forma vyprávění je hyperrealistická, hra má nadhled, vtip, ale i cit, vykresluje výstižně postavy a situace a rychle vypráví napínavý příběh.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz