Mai

Titul v originále:

Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 7

Marina Carr (Irsko)

MAJA (Mai)

Překlad: Jan Hančil

7 žen (1 žena 25-30, 3 ženy 35-40, 2 ženy 60, 1 žena 100), 1 muž (40)

Odehrává se v osmdesátých letech a o deset let později. Do nádherného nově postaveného domu na břehu jezera přijíždí muž - Robert, Majin manžel, který od ní před lety odešel, otec Millie, vypravěčky, jejíž komentáře nás budou příběhem provázet. Robert je violoncellista a skladatel. Vzápětí přijíždí stoletá babička Fraochlán, která střídavě žije u svých vnuček Connie a Maji. Babi Fraochlán je víc než jen stařena, je to vtělený neklid, zosobněný mýtus, živel, přírodní úkaz. Kouří opium a jí kvanta čokolády, všude s sebou vláčí veslo - jedinou památku, která jí zbyla po devítiprstém rybáři, dědečkovi sester Maji, Beck a Connie, který se už asi před čtyřiceti lety utopil. Babička Fraochlán se hádá s kdekým: Robertem, svými dcerami Julií a Agnes, Connie, nejlíp si rozumí s Beck a Majou. Millie, nejstarší Majina dcera to všechno sleduje jakoby z dálky. Neuplyne ani půl roku a Robert začne Maju opět podvádět. Množí se hádky a časté návštěvy hádavé pramáti nijak rodinnému soužití Maji a Roberta neprospívají. V komentářích, které prokládají jednotlivé výstupy, Millie evokuje starou legendu o čarodějnici, která koresponduje s osudem rodiny. Maja se nedokáže s Robertem rozejít, pro něj stavěla dům jako vábničku, je ochotná udělat všechno, jen aby si jej udržela, on ji o to víc ponižuje. Maja se nakonec v bezvýchodné situaci utopí v jezeře a naplní tak mýtus (hrdinka mýtu se utopí v moři slz, které sama vyplakala).

Baladický příběh o velké lásce a smrti je zároveň podobenstvím o starých ukrytých vinách, a nebezpečí života ve světě iluzí a přeludů. Stoletá babička Fraochlán, dcera ztroskotaného španělského námořníka maurské krve a bláznivé osamělé ženy, s sebou nese břemeno viny, iluzí a nepokoje, který předává dalším generacím až do pátého pokolení.

Maja je poetickou, nesmírně hlubokou, citlivou ženskou hrou, která staví na dobře napsaných postavách a smyslu pro tragickou grotesku. Nabízí velké herecké příležitosti pro soubor s dobrými herečkami střední a starší generace.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz