Make And Break

Titul v originále: Make And Break

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 11 ženy 2

Michael Frayn (Velká Británie)

MAKE AND BREAK (VYROB A ZNIČ)

11 m, 2 ž

Veletrh ve Frankfurtu. V hotelovém apartmá Johna Garrarda, ředitele firmy Ajax Doors, je umístěn hlavní předváděcí stánek firmy. Ta usiluje o expanzi se svým komplexním modulárním systémem pro řešení vnitřních zdí. Pilný provoz na stánku nenaruší ani občasné zadunění teroristických útoků ve městě. Na konci perného dne pak obchodníci vypouštějí páru při laškování s hosteskou, anarchistkou Anni, mluví o jednom přes druhé a baví se představou zítřejšího příjezdu ředitele. Začne přerovnáním vzorníku? K překvapení všech Garrard náhle stojí ve dveřích a pouští se do organizování. ..

Jeho postava je mistrnou karikaturou businessmana. Téměř nepřetržitá zamyšlenost, naprosté zaujetí obchodem, posedlost využít každou sekundu i zvyk mluvit vždy se všemi najednou a nepředvídatelně střídat témata jsou stálým zdrojem pobavení spolupracovníků. K běžným problémům přibral tentokrát další: Davis, představitel mateřské společnosti, něco chystá. Prodá Ajax, nebo sesterský Securex? Tom Olley, obchodní ředitel a Johnův dlouholetý přítel, má obavy o Garrardovo zdraví a znervózňuje jej jeho naprostá slepota k lidským emocím i morálce. Ale Tomovy snahy o korekci se míjejí účinkem. Nevinná poznámka o zjevné náklonnosti paní Rogersové, Tomovy sekretářky, přivede Johna na myšlenku svést ji, spíše z dětinské zvědavosti než z touhy. Jeho pozornost však odvádějí další události: nočním apartmánem defilují nečekané návštěvy, o půlnoci dokonce přichází Davis (také měl přijet až zítra) a sděluje Garrardovi, jakou roli mu vymezil v restrukturalizaci skupiny. ..

Nakonec se najde chvilka i na milostný akt. Krátký spánek pak přináší sny, ve kterých se denní zážitky přetavují do nových souvislostí. Garrard se probouzí, dostává záchvat a v očekávání smrti nechá svolat kolegy. Přivolaný lékař pomáhá a vylučuje infarkt, avšak varuje, že nemusí být daleko. Garrard je opět ve staré formě a nebyl by to on, aby setkání s doktorem neproměnil v obchodní příležitost. Ráno se opět rozjíždí provoz stánku. Garrard se chystá odjet a kvapně rozděluje pokyny, když za demonstrační zdí nachází tělo Olleyho, který v noci zemřel. Ostatní jsou zasaženi smrtí oblíbeného kolegy, Garrarda to však nevykolejí: Přeobjednat letadlo, zorganizovat převoz těla, domluvit se s Davisem a myslí si: „Práce na týden, všichni stojí jakoby nic - a nikdo ani nesrovná ten vzorník, všechno abych dělal sám!“

Děj komediálního dramatu je koncentrován do jediného pokoje mezi pozdním odpolednem a následujícím ránem. Hra skýtá velké možnosti pro ztvárnění zejména hlavní postavy, ale i vedlejších postav. Jak název napovídá, dialogy se opakovaně dotýkají afinity mezi výrobou a ničením v našem světě, resp. mezi jejich nositeli.

Premiéra proběhla v březnu 2011 v Lyric Theatre v Hammersmith (s následným uváděním od dubna v Theatre Royal v Haymarket v Londýně) - deník Evening Standard hře udělil cenu Best Comedy of the Year. Televizní zpracování vyšlo v DVD sérii Judi Dench at the BBC.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz