Male Intellect: an Oxymoron?

Titul v originále: Male Intellect: an Oxymoron?

Autor: Robert Dubac
Žánr: komedie, monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

stand up / monodrama (5 postav, ženský hlas)

Téměř monodrama o rozdílu mezi muži a ženami. Robert sám se svými myšlenkami analyzuje, proč ho před čtrnácti dny opustila jeho přítelkyně Julie, kterou si chtěl vzít. Řekla mu, že potřebuje prostor a že se mu za 14 dní ozve. Lhůta vyprší přesně za hodinu a půl reálného času, který Robert vyplňuje úvahami na téma odlišnosti mezi muži a ženami.

Vtipná hra založená především na Robertově monologu (jež je ovšem veden spíše jako dialog s publikem) se zabývá otázkami genderových stereotypů, genetickými danostmi i sociálními zvyklosti. Šovinista Robert se - za pomoci „vědeckého" rozdělení mozku (jež je demonstrováno též scénicky) - snaží najít cestu k Julii, pochopit, proč od něj odešla. Během hodiny a půl se mu podaří pojmenovat klíčové body neporozumění mezi oběma pohlavími, jak sám říká: „potřebujeme rovnováhu, ne rovnoprávnost".

V humorném a inteligentně napsaném textu se skrývají mnohé otázky vztahů mezi ženami a muži, které si klade (a zodpovídá) nejen Robert, ale také různé typy mužů, kteří k němu přicházejí - šovinistický Plukovník, spolužák z mladí, floutek Jean-Michel, také notorický starý mládenec, který neumírá, protože čeká na pravou ženu, a nakonec prostý Ronnie, který spoustu věcí nezáměrně pojmenuje. Ve hře vystupuje ještě ženský hlas neboli „ženská" část Robertova mozku.

Autor, který je sám herec, hru uvedl na scénu a zahrál si Roberta. Na jevišti působí od čtrnácti let, od 70. let se věnoval stand-up komediím, hrál ve filmu i v televizi. Nepůsobí ve stálém angažmá, se svou hrou objíždí divadla ve Spojených státech.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz