Malíři ze šachty

Titul v originále: Pitmen Painters

Autor: Lee Hall
Žánr: hra, komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 2

MALÍŘI ZE ŠACHTY (Pitmen Painters)

Autorem hry, inspirované knihou Williama Feavera, je Lee Hall, který proslul zejména jako libretista slavného muzikálu Eltona Johna Billy Eliot. I zde se dramatik vrací k tématu umění a jeho úlohy v životě jednotlivce i společnosti. Tentokrát vychází z historické, dodnes fascinující skutečnosti: Několik severoanglických havířů, jeden nezaměstnaný a jeden zubní technik se v roce 1934 sešlo víceméně náhodu na odborářském večerním kursu „vnímání umění“. Komunikace mezi nimi a vedoucím jejich kurzu, profesorem z Newcastlu, je zpočátku krajně obtížná. Naštěstí dostane profesor Lyon spásný nápad a přiměje své nové žáky vyzkoušet si výtvarné vlohy v praxi. Jejich pokusy jsou překvapivě zajímavé a vzrušené diskuse nad nimi i při občasné komice stále hlubší.

Za několik let se z původně nesourodé party proletářů stane výtvarná skupina – Ashington Group – jejíž dílo je přijímáno vážně kritikou, vystavováno v prestižních galeriích a ocitá se ve významných sbírkách. Po celou dobu její existence však členové Ashington Group dál dennodenně fárají na svých šachtách. Nejdramatičtějším momentem hry je dilema jednoho z nich – Olivera Kilbourna – jemuž bohatá mecenáška nabídne rentu, která by mu umožnila věnovat se výlučně malování. Oliver se rozhodne tomuto pokušení odolat, protože cítí, že ve skupině bude paradoxně svobodnější.

Prostřednictvím hrdinů zkoumá Hall pojmy jako solidarita, sebepoznávací význam umění či míra kulturnosti „pracující třídy“. Hra, která nepostrádá komediální momenty (když například havíři, v jejichž prostředí přežívá viktoriánská pruderie, vyženou ze svého kurzu obnažující se modelku), provokuje k vážnému zamyšlení (a nostalgii) nad tím, jak se s měnícím světem proměnil i masový vkus a morálka.

Malíři ze šachty v nastudování londýnského Národního divadla získaly již několik letošních cen deníku Evening Standard a sklidily nadšení britské divadelní kritiky. Premiéra na Broadwayi proběhla v roce 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz