Man from Nebraska

Titul v originále: Man from Nebraska

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 5

Tracy Letts (USA)

MAN FROM NEBRASKA (MUŽ Z NEBRASKY)

4 m, 4 ž

Hrdinou Lettsovy hry z roku 2003 je Ken Carpenter, představitel „Bushovy“ Ameriky, sedmapadesátiletý drobný podnikatel z Lincolnu v Nebrasce, muž, který tráví svůj čas mezi kanceláří, svým luxusním autem, domem, který sdílí se svou o něco mladší ženou Nancy, sanatoriem, kde dožívá jeho nemocná matka, a – kostelem. Jednoho dne se probudí v noci s otřesným poznáním: najednou přestal věřit v Boha. Na naléhání Nancy a dcery Ashley si o tomto problému promluví s reverendem Toddem, který má nečekané porozumění, když Kenovi poradí, že potřebuje dovolenou od všeho kolem sebe.

Ken se vydá do Londýna. Ještě v letadle se seznámí s rozvedenou Pat, se kterou je brzy Nancy nevěrný. V luxusním londýnském hotelu se pak spřátelí s tamější barmankou Tamyrou a s jejím spolubydlícím, homosexuálem, scénáristou a sochařem Harrym. Přestože ho tito londýnští bohémové napadají za jeho konzervativní a z jejich hlediska naivní názory, Ken se jejich společnosti urputně drží, okusí s nimi lehké drogy a nakonec se i u něho projeví umělecké sklony – fascinuje ho právě sochařství - a najme si Harryho jako soukromého učitele. Ashleyiny výzvy, aby se vrátil k Nancy, která jeho odchodem velmi trpí, tvrdě odmítá. Nancy zatím - a dosud bezvýsledně - obletuje Toddův otec, válečný veterán.

V Lincolnu zatím (s Nancyiným bezděčným /?/ přispěním) umírá jeho matka. Pro Kena to znamená zásadní obrat. Vrací se domů na matčin pohřeb rozhodnut požádat Nancy, aby ho přijala zpátky – respektive odjela s ním. Ať už bude jejich budoucnost jakákoli, poznává, že Nancy potřebuje. I Nancy však procitla z letargie a dává průchod nashromážděnému pocitu křivdy, lítosti a vzteku…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz