Manuscript Woman

Titul v originále: Femeia din manuscris

Autor: Lia Bugnar
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Lia Bugnar (Rumunsko)

FEMEIA DIN MANUSCRIS (ŽENA Z RUKOPISU)

5 m, 3 ž

Velmi poutavá a živá hra, i když vypráví o vysoce abstraktním tématu: o moci jazyka, který používáme proti ostatním lidem, a aniž bychom si uvědomili, připisujeme jim role, které si sami nevybrali. K atraktivitě textu přispívá několikanásobná obměna osoby, z jejíhož pohledu je příběh vyprávěn.

Mladá žena v dlouhém monologu popisuje svůj dosavadní život - útěk z domova a nečekané setkání s novým ochráncem, který se po čase stal jejím milencem. Opustila ho a utekla k Cikánům, kde se čtyři roky každou noc milovala s divokým Kajarem. Ale utekla znovu a v malém městě u moře se do ní zamiloval muž, u něhož pracovala. Vzala si ho, protože věděla, že manžel brzo zemře. Tak se i stalo. Po jeho smrti do jejich obchodu přichází neznámý muž, který o ní všechno ví a podobá se všem mužům, které potkala. Je to Spisovatel a Žena je jenom jím napsaná postava. Přišel, aby jí řekl, že už ji nebude psát. Místo toho ale podlehne její blízkosti a sám se ponoří do příběhu, ve kterém vystupuje žena, která je jeho vlastním ztělesněním divoké a nezkrotné vášně, po níž vždy toužil, zatímco doma má milující mírnou manželku.

Spisovatel se zbláznil, začal žít ve svém světě, nevnímá skutečnou realitu, svůj poslední román nechal nedopsaný. Jeho věrná manželka, která se vůbec necítí jako tichá ovečka a vyčítá svému manželovi, že si ji sám takto vykonstruoval, stále věří, že se její muž jednou vrátí. Mluví s ním, ačkoli on jí neodpovídá, a rozhodne se sama dopsat jeho poslední dílo. Z jejího pohledu se ale osudová Žena úplně promění, získá na lidskosti a příběh na logice. Do reálného světa, kde žije Manželka se Synem, se prolínají záblesky ze Spisovatelova světa, v němž stále dokola prožívá milostný příběh se svou vysněnou Ženou, pozměněný tak, jak jej Manželka postupně přepisuje.

Text je v agentuře k dispozici v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz