Many Worlds

Titul v originále: Many Worlds

Autor: William Borden
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

William Borden (USA)

MANY WORLDS (JINÉ SVĚTY)

2 m, 1 ž

Maggie udržuje mimomanželský vztah s Axelem, který po letech vypadá už téměř jako manželství. Jejich schůzky se podobají jedna druhé, stejně jako laciné motelové pokoje, ve kterých se scházejí. Tentokrát je ale jejich setkání výjimečné. Maggie stojí před rozhodnutím konfrontovat se se svojí vlastní i jejich společnou minulostí, současností i budoucností.

Jejího přítele Axela zajímá kvantová fyzika, vysvětluje Maggii své poznatky o zkoumání teorie mnohovrstevnatosti reality (Many Worlds): každá myšlenka, každé rozhodnutí, které uděláme, začíná souběžně žít svůj život v „jiných" světech...

Borden rozhodně nezve diváka na výlet do světa sci-fi. Jeho postřehy z kvantové fyziky jsou metaforou mezilidských vztahů, které v různých variantách řeší každý. Postupně se rozvíjející konverzace mezi Maggie a Axelem, Maggie a jejím manželem Skipem, a dokonce mezi Axelem a Skipem, dává nahlížet do dalších reálných i metaforických světů, které se vědomě či nevědomě ovlivňují. Maggie přitom zjišťuje, jak se sobě s Axelem vzdalují, jak se jejich světy nedokáží propojit. Axel je nerozhodný a pro Magii je těžké přiznat si pravdu. Připustit si, že se příjemné a zaběhané stereotypy musí změnit a že se pak od základu změní i její život.

Bordenova hra má daleko k lascivnímu melodramatu o mimomanželských hrátkách. Analyzuje mnohem metafyzičtější látku a střídá přitom lehký tón dialogu s hlubším a filozofičtějším. Nabízí příležitosti dvěma hercům středního věku (Maggie a Axel), role Skipa je jen jakýmsi zrcadlem oběma protagonistům.

Hra Many Worlds měla světovou premiéru 1. února 2007 v off-off broadwayském divadle Red Room v New Yorku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz