Manželství je vražda

Titul v originále: Marriage is Murder

Autor: Nick Hall
Žánr: komedie
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Nick Hall (USA)

MANŽELSTVÍ JE VRAŽDA (MARRIAGE IS MURDER)

přeložila Jitka Sloupová

1 m, 1 ž

komedie

Paul a Polly Butlerovi jsou středně úspěšní autoři detektivek a – bývalí manželé. Jejich tvůrčí cesty se už rozešly. Paul se pokouší o svůj samostatný románový debut (v němž sám sebe reflektuje jako oběť své nevypočitatelné ženy), zatímco Polly zkouší štěstí v Hollywoodu jako scénáristka bizarního sci-fi filmu. Marně. Jednoho dne se Polly objeví znovu v New Yorku a odmítá opustit někdejší společný byt. Musí totiž Paula přimět ke spolupráci na pokračování série s jejich hrdinkou, slečnou Charlotte Hayakawa. Jejich nakladatel si žádá její resuscitaci, protože doufá v úspěch na japonském trhu. Paul nakonec váhavě přistoupí na jejich obvyklý způsob práce: mají totiž ve zvyku prakticky testovat zvolené způsoby vražd z hlediska jejich proveditelnosti. Postupně se tak v praktických cvičeních rodí celá zápletka nové detektivky, která se ovšem prolíná se vzájemným osočováním, resentimenty a vysvětlováním důvodů rozpadu manželství někdejšího páru. Jelikož oba jsou nadmíru vtipní, hraví a kreativní, zbyde jim energie i na kladení pastí na toho druhého v podobě jedu ve skleničce, nabitých pistolí i falešných nožů. Když je kniha vymyšlena, vše podstatné vyřčeno – a oba zůstali naživu, zbývá jen, byť trochu váhavý, happy-end.

Divadelně vděčná hra byla napsána už v roce 1990, dodnes se však vrací na repertoár divadel po celých Spojených státech. U nás ji poprvé uvedlo plzeňské divadlo Dialog v prosinci 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz