Marabou Stork Nightmares

Titul v originále: Marabou Stork Nightmares

Autor: Harry Gibson, Irvine Welsh
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Irvine Welsh - Harry Gibson (Velká Británie)

MARABOU STORK NIGHTMARES (NOČNÍ MŮRA S ČÁPEM MARABOU)

6 m, 1 ž (nebo 7 m)

adaptace novely

Mladý muž Roy leží na nemocničním lůžku v kómatu následkem předávkování. V jeho stále živé mysli vyvstávají obrazy z minulosti, postavy a příběhy.

Roy je dítě sídliště. Vyrůstá mezi spodinou v nijak zajímavé rodině. Násilí a vulgarita primitivů Roye formuje do podoby bezcitného zvířete v lidské kůži. Jediným světlým obdobím jeho života je pobyt v Jižní Africe, kam se rodina krátkodobě přestěhuje. Vybrané prostředí a atraktivní příroda z něj na chvíli udělají normálního milého chlapce. Šťastným dnům je ale brzy konec a rodina se vrací zpátky do Anglie.

Od dětství Roye trápí noční můra. Kdysi mu strýc pustil přírodní dokument o čápech marabu, kteří pojídají menší čapí druhy. Autor tento obraz používá jako zřetelnou a působivou paralelu k chování lidí.

Roye v dětsví pravidelně znásilňuje strýc a jednou ho pokouše pes, kterého doma chovají. Strýci se pomstít nemůže, ale psa krutě umučí. Když Roy dospěje, najde si práci, která ho nezajímá, a ve volném čase se potlouká s partou kamarádů, kteří vyrostli na stejném nebo podobném sidlišti a mají tytéž omezené zájmy a cíle a stejně jako on mluví tupým skotským dialektem. Při jedné pitce parta v klubu sbalí děvče Kristy, opijí ji téměř do němoty a všichni ji znásilní. Jako poslední jde Roy. Kristy mladíky obviní, ale soud je shledá nevinnými.

Dále sledujeme Royův neúspěšný pokus o vztah, jeho ohlupující závislost na povzbuzující chemii, narůstající depresi a tělesné problémy, častečné pochopení sama sebe a závěrečné předávkování.

A pak už jsme zpátky v reálném čase. Bezmocný Roy leží v nemocnici. Do pokoje vchází Kristy, nikým nepozorována. Vede nad bezmocným Royovým tělem monolog o oné noci, kdy byla znásilněna a kdy jí Roy před tvář dal zrcátko, aby jí viděl do očí a mohl se kochat jejím zoufalstvím a strachem. Kristy se ptá, proč jí to udělal. Vlastně se jí nejdřív zamlouval. Kristy říká, že špatnost je nakažlivá a šíří se jako zlá nemoc. Někdo ti ublíží a ty se pomstíš, nebo si tu křivdu neseš dál v sobě a mstíš se na slabších. Teď je tím slabším Roy. Vidíme, jak Kristy vytáhně chirurgické nůžky a odstřihne Royovi víčka, pak penis, strčí mu ho do pusy, aby jej taky ochutnal a pak mu ty nůžky vrazí do krku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz