Maratónci běží čestné kolo

Titul v originále: Maratonci tečejo častni krog

Autor: Dušan Kovačevič
Žánr: černá komedie
Překladatel: Dušan Karpatský
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 2

Dušan Kovačević (Srbsko)

MARATONCI BĚŽÍ ČESTNÉ KOLO (MARATONCI TRČE POČASNI KRUG)

ze srbochorvatštiny přeložil Dušan Karpatský

7 m, 2 ž

černá komedie

Tak jako ve většině autorových her najdeme i zde komický obsah, v němž je viditelná přítomná grotesknost, tj. přítomnost legračního a mimořádně závažného, krásného a ošklivého, stylového a velmi primitivního (chování). Takový obraz sociální reality a běžného života je nejen rozpoznatelný, ale také velmi kompletní a komplexní. V jeho dílech se vymazávají ostré hranice žánrů a přichází se k proplétání komedie charakterů, komedie povahy, frašky a dramat v užším slova smyslu, stejně jak je protkán i sám život.

Dušan Kovačević (1948) je akademik, dramatik, scénárista, v Bělehradě vystudoval dramaturgii, do roku 1978 byl zaměstnán v televizi Bělehrad, kde pracoval jako dramatik, 1986–1988 byl docentem na Fakultě dramatických umění v Bělehradě, od roku 1998 byl ředitelem bělehradského divadla "Zvazdara teatar", v roce 2005 se stal velvyslancem Srbska a Černé Hory v Portugalsku. Mezi nejznámější jeho díla patří: Maratonci běží čestné kolo (1972), Radovan III. (1973), Kdo to tam zpívá (1980), Balkánský špión (1983), Profesionál (1990)… Napsal i scénář pro film Emira Kusturici – Podzemlje (1995).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz