Marie And Bruce

Titul v originále: Marie And Bruce

Autor: Wallace Shawn
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Wallace Shawn (Velká Británie)

MARIE AND BRUCE

4 m, 3 ž

Hra odehrávající se během jednoho dne a pojednávající o rozpadu jednoho manželství.

Hlavní postava, Marie, sdělí divákům, že nenávidí svého muže a chce ho opustit. Nejdříve sledujeme, jaké je jejich společné ráno. Marie nám vypráví o tom, jak jí jednou došla trpělivost a vyhodila svému muži jeho starý psací stroj, protože jeho zvuk ji vždy budil. Bruce, její muž, Marii udělá snídani a kávu a poté odejde na oběd se svým kamarádem Rogerem. Marie zůstává doma a připravuje se na večírek, na který se s Brucem večer chystají. Při cestě na večírek se zastaví v nádherném parku, kde potká veselého psa a tato episoda ji velmi zvedne náladu. Hodlá nicméně Brucovi po večírku oznámit, že ho opouští. Když dorazí na večírek, Bruce tam ještě není. Marie má v plánu se velmi opit, ale když konečně dorazí Bruce, je to hlavně on, kdo konzumuje nadmíru alkoholu. V průběhu večírku se vždy Marie na chvíli nenuceně baví s Brucem, a když si odběhne pro další skleničku, poslouchá konverzace ostatních hostů večírku. Tyto konverzace nemají nic společného s dějem hry a vždy jsou ukončeny příchodem Bruce. Marii se postupně dělá špatně, a tak požádá Bruce, aby jí něco vyprávěl, a tím ji rozptýlil. Bruce jí začne vyprávět o lékaři, se kterým se právě bavil o duševních chorobách a začne se strachovat, zda Marii také není duševně chorá. Marie i nadále není dobře, a tak oba z večírku odchází. Zajdou si na jídlo do Mariiny oblíbené restaurace, kde Marie konečně řekne Bruceovi, že ho chce opustit. Bruce ji nebere nijak vážně a příliš se ho nedotknou ani její řeči o tom, že ho nikdy nemilovala. Když se chvíli oba věnují svému jídlu, opět poslouchají konverzaci dvou mužů od vedlejšího stolu, kteří se nebaví o zrovna přijatelném tématu. Když se Bruce pokusí je požádat o vetší solidaritu a neuspěje, dosud klidná Marie na něj začne být více nepříjemná a je zcela zaskočena jeho předpokladem, že ho neopustí. Když se po dezertu vrátí domů, Marie mu ustele postel, nechá ho usnout a nakonec usne vedle něj.

Hra je složena převážně z monologů Marie a Bruce. Většina příběhu je předávána právě prostřednictvím monologů. Dialogy neznámých lidi na party jsou většinou bez jakéhokoliv rozzuzlení či rozřešení. Tři muži a dvě ženy hrají všechny zbylé postavy ( 8 m a 5 ž).

Hra Marie and Bruce měla premiéru v Theatre Upstairs v Royal Court Theatre v Londýně v roce 1979. V roce 2004 byl podle této hry natočen film stejného názvu s Juliane Moore a Matthewem Broderickem v hlavních rolích.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz