Marie Antoinetta

Titul v originále: Marie Antoinetta

Autor: Vladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen
Žánr: hra historická
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Vladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen, Milan Glac (Švédsko)

MARIE ANTOINETTA

2 m, 2 ž

Bývalá královna Francie Marie Antoinetta, nyní ovdovělá, uvězněná v pařížském Le Temple, se v červenci 1793 nachází v situaci vyžadující celou její osobnost. V přestrojení za vojáka Národní gardy a s plánem na její vysvobození se objevuje její někdejší milenec, švédský hrabě Axel von Fersen. Krátce před přesunem do místa svého posledního pobytu, La Conciergerie (odkud pak byla 16. října 1793 zavedena pod gilotinu), tak musí Marie Antoinetta během pár hodin učinit snad nejzávažnější rozhodnutí svého života: rozhodnout se mezi svým synem a svým milencem, jehož žebřík se znenadání objeví, což je pravděpodobně poslední možnost uniknout svému osudu. Plán ale bohužel nezahrnuje jejího syna, který jí byl před nějakým časem odňat.

Nyní je na bývalé královně, aby vyřešila tento konflikt tak, aby neublížila křehkému vztahu se synem ani nevystavila milence nebezpečnému riziku. V této obtížné situaci má Antoinetta jen svou služku Rosálii, která ale pracuje pro Robespierrův režim. Nelze proto říci, nakolik může Antoinetta zasvětit toto děvče do své záležitosti, aby neohrozila ty, které chce zachránit. Pokud jde o ni, je (alespoň navenek) díky svému statutu mezinárodně známé osobnosti a díky dobrým stykům s panovníky přesvědčena o své nezranitelnosti. Jak si Antoinetta poradí s množstvím problémů a překážek této situace?

Text je k dispozici v češtině.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz