Marilyn

Titul v originále: Marilyn

Autor: Sue Glover
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 3

Sue Glover(ová) (Velká Británie)

MARILYN

3 ž

Rok 1960. V apartmá hollywoodského hotelu Beverly Hills přepadne k ránu s lahví šampaňského slavná americká sexbomba svoji francouzskou hereckou kolegyni: Marilyn Monroe (je jí 34) trpí notoricky nespavostí a Simone Signoretová (39) jí tedy, byť nepříliš nadšeně, dělá společnost. Marilyn právě začíná natáčet svůj předposlední film Pojď, budeme se milovat (Let´s Make Love, režie George Cukor), v němž byl jejím partnerem slavný francouzský šansoniér a Simonin manžel Yves Montand. Simone, ač byla právě nominována na Oscara za svůj první anglicko-jazyčný film Místo nahoře, pobývá v Hollywoodu především jako milující manželka. Marilyn nabídne Simone služby své kadeřnice a vizážistky Patti (55-65), a tak se tyto tři ženy v průběhu natáčení pravidelně setkávají, přinejmenším když Patti jednou týdně Marilyn „dělá kořínky“, a tím udržuje proslulou platinovou barvu jejích vlasů.

Mezi Marilyn a Simone vzniká složitý vztah. Američanka a Evropanka se v rozhovorech, plných napětí, které sem vnáší Marilynina nevyrovnaná povaha, za asistence vědoucí Patti konfrontují jako herečky, umělkyně, manželky a milenky. Když musí Simone náhle odjet, aby v Evropě podepsala smlouvu na další slavnou roli, dojde v tomto navzdory Marilyniným eskapádám poklidném vývoji k dramatickému obratu: mezi Marilyn, která se cítí svým manželem (Arturem Millerem) zanedbávaná, a „opuštěným“ Montandem propukne milostný poměr. V epilogu už se obě ženy jen přehrabují v popelu, jenž zbyl po tomto vzplanutí. Marilyn spěje dál k sebezničení a nesmrtelnosti, ale ani Simone, k níž se Montand brzy vrátil, už nikdy nebude tou sebevědomou umělkyní i milující ženou, se kterou se divák seznámil v první scéně hry.

Nejnovější hra známé skotské dramatičky měla premiéru 15. března 2011 ve slavném glasgowském Citizens Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz