Mario Lanza Without a Song

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 1

Peter Quilter (Velká Británie)

MARIO LANZA WITHOUT A SONG (MARIO LANZA BEZ PÍSNĚ)

5 m, 1 ž

komedie

MARIO: Šampaňské nepočká. Když před sebou uvidíš vychlazenou lahev, tak nehledě na to, kde jsi, co v ní je ani kolik je hodin, ji otevřeš a vypiješ. To mě naučil můj otec.

TONY: Byl alkoholik?

MARIO: Ne, Ital.

Luxusní hotel v Las Vegas, 1955. Koncertují tu ty největší hvězdy světové pop music - a jedním z vrcholů sezony má být beznadějně vyprodané vystoupení slavného tenora Maria Lanzy, který byl přirovnáván k samotnému Carusovi a svým šarmem i pěveckým uměním dobyl Hollywood konce 40. let. Teď se Lanza, který má vedle nesporného nadání také dost problémů s penězi, senzacechtivým bulvárem, čím dál hašteřivější ženou Betty a především sám se sebou, svou kázní, temperamentem i přátelským vztahem k alkoholu, chystá v hotelovém pokoji k večernímu koncertu. Se sympatickým řidičem limuzíny Tonym mluví o životě, se ženou se hádá a najednou cítí bolest v krku, takže se rozhodne koncert zrušit. To ale ani Betty, ani ředitel hotelu Sammy Lewis nehodlají dopustit: koncert je vyprodaný, novináři čekají na sebemenší záminku, aby Lanzu po sérii skandálů definitivně zničili, a berňák se domáhá penále, na které mělo tohle lasvegaské vystoupení alespoň částečně vydělat. Proto volají doktora Chapmana, aby dal Lanzu dohromady - samotného pěvce ale neposlouchá nikdo, a ten po čase v zoufalosti spolyká hrst barbiturátů. Život mu zachrání, koncert už ne. Lasvegaská štace končí ostudou, nespoutaný umělec ale odjíždí se svým sebejistým úsměvem, obdobně sebejistým přístupem k životu a vírou v to, že se nakonec všechno nějak vyřeší. A vzdor místu chmurným tématům je hra především nesmírně zábavnou, vtipnou a odlehčenou hrou pro charizmatického hlavního představitele. Jednotlivé scény hry, které se všechny odehrávají v jednom hotelovém pokoji, prokládají nejslavnější Lanzovy písně a árie v podání školeného zpěváka coby Lanzova zpívajícího alter ega.

Úspěšný britský dramatik Peter Quilter s touto svou zbrusu novou hrou, dopsanou v listopadu 2015, navazuje na svou veleúspěšnou hrou Na konci duhy o osudech Judy Garlandové, která se úspěšně hrála na West Endu, Broadwayi i v Praze.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz