Marjorie Deluxe

Titul v originále: Marjorie Prime

Autor: Jordan Harrison
Žánr: hra, drama
Překladatel: Martina Neradová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Hra je zasazena do blízké budoucnosti, kde vše vypadá vlastně stejně jako dnes, nicméně některé technologie značně pokročily. Je proto možné, aby Tess pořídila své dementní matce Marjorie robota, který jí bude dělat společnost a podporovat její kognitivní schopnosti. Robot představuje Marjoriina mrtvého manžela a nebýt několika málo zvláštních slovních obratů, ani by se nepoznalo, že není živý. Když se později Tess nedokáže smířit se smrtí matky, objeví se k nelibosti manžela v domácnosti další robot – tentokrát představující Marjorii...

Hra založená na dialogických pasážích lidí s roboty se snaží všemožně odpovědět na otázku, kterou jedna z postav později vysloví: „Bude to ještě tvoje máma, až všechno zapomene?“ Co dělá lidi lidmi, proč je těžké říci blízkým vše, co je nezbytné. Jak se vyrovnat se ztrátou nejbližších? Hra se ani v nejmenším nesnaží působit jako nějaké sci-fi. Naopak se drží velmi při zemi, roboty využívá pouze jako nástroj ke zkoumání vybraného tématu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz