Martha, Josie and the Chinese Elvis

Titul v originále: Martha, Josie and the Chinese Elvis

Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Charlotte Jones(ová) (Velká Británie)

MARTHA, JOSIE AND THE CHINESE ELVIS (MARTHA, JOSIE A ČÍNSKÝ ELVIS)

2 m, 4 ž

tragikomedie

Tragikomedie o čekání na sníh, o ztrátě iluzí, ale i o tom, že všichni potkají své štěstí, všechno dobře dopadne a sníh nakonec napadne.

Děj se odehrává v domě čerstvé padesátnice Josie, která se živí jako domina - pomáhá překonávat svým zákazníkům nudu všedních dní, nicméně právě se rozhodla odejít do důchodu. To velmi mrzí jejího právě přítomného zákazníka, holohlavého uklízeče Lionela, jehož zvláštní zálibou je oblékat se jako francouzská posluhovačka, protože miluje, když mu mezi koleny proudí svěží vítr. Na důkaz přátelství se rozhodne uspořádat pro Josie narozeninovou party s překvapením. Proto se v domě ocitne také čínský imitátor Elvise Presleyho, narozený ve Vietnamu, který neumí ani jeden ze songů do konce, protože v brandži teprve začíná.

Josiina dcera Brenda-Marie žije čas od času ve stanu u domu, čeká na sníh a sní o kariéře v krasobruslařském duu se svou zemřelou sestrou Shelly-Louise. Ta ale překvapivě dorazí na party také - aby se smířila s matkou i s minulostí.

Další postavou je Josiina čtyřicetiletá panenská uklízečka Martha, která trpí obsesivně kompulsivní poruchou, což ji neustále nutí počítat do pěti při hrozbě jakékoli neštěstí. I ona dojde svého nečekaného štěstí, když ji Lionel požádá o ruku.

Brenda-Marie přiměje čínského Elvise, aby přestal imitovat rokenrolového krále a aby zazpíval svým vlastním hlasem. Brenda-Marie začíná předvádět svůj triumfální "ledový tanec". Martě se podaří vyslovit číslo šest jakožto ocenění za umělecký výkon. Jako vrchol štěstí začne padat dlouho očekávaný sníh.

Hra britské autorky měla premiéru v dubnu roku 1999 v divadle Octagon Bolton a získala řadu ocenění, např. Manchester Evening News Best Play Award, The Pearson Television Best Play Award nebo cenu kritické obce pro Dramatický objev za rok 2000.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz