Märtyrer

Titul v originále: Märtyrer

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 3

Marius von Mayenburg (Německo)

MUČEDNÍK (DER MÄRTYRER)

z němčiny přeložila Kateřina Bohadlová

5 m, 3 ž

Benjamin Südel přestane docházet na výuku plavání. Jeho matka se domnívá, že příčinou jsou drogy, ale syn tvrdí, že dívky v bikinách zraňují jeho náboženské přesvědčení. Zatímco matka vše ohodnotí jako laciný žert, rozpoznává učitelka biologie Rothová u mladého muže velké problémy, jež volají o pomoc. Sama se však do problémů dostává také – Benjamin se začíná chovat divně, leze do bazénu oblečen, hrouží se stále hlouběji do studia Bible a provokuje paní Rothovu i své okolí svými radikálními teoriemi o evoluci a homosexualitě. Rothová nenajde zastání ani u ředitele školy Willyho Batzlera a nezastane se jí ani její manžel. Naopak – učitel náboženství je nadšen a přemlouvá Benjamina, aby vstoupil do církve. Ten však již začal spolu s ostýchavým Georgem získávat ve škole své přívržence. Zatímco se Benjamin noří do svého agresivního náboženského paralelního světa, v němž terorizuje spoluobčany citáty s Bible, rozhodne se ho paní Rothová nekompromisně porazit. Násilná eskalace problému na sebe nenechá dlouho čekat a navíc vše vypadá, jako by ji někdo předem naprogramoval...

Hra, jež vypráví mj. o srážce sekulárního a náboženského náhledu na svět a o různých tvářích fanatismu, měla premiéru 29. února 2012 v berlínském divadle Schaubühne am Lehniner Platz v autorově režii. Po sérii scénických čtení (divadlo X10, DAMU) následovala hned dvě uvedení u nás - česká premiéra proběhla v divadle DAMU DISK v září 2014, další uvedení v HaDivadle v březnu 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz