Mary Queen of Scots Got Her Head Copped Off

Titul v originále: Mary Queen of Scots Got Her Head Copped Off

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 2

Liz Lochhead (Velká Británie)

MARRY QUEEN OF SCOTS GOT HER HEAD OFF (MARII, KRÁLOVNĚ SKOTSKÉ USEKLI HLAVU)

6 m, 2 ž, davSkotskou autorku Liz Lochhead u nás známe především díky veleúspěšnému uvedení Perfect Days v Divadle Na Zábradlí. Lochhead ale proslula už mnohem dříve, a to např. právě hrou Marii, královně skotské usekli hlavu, která se od doby prvního uvedení (1987) stačila stát skotskou klasikou (ačkoli konkurence je veliká - téměř každý lokální autor má potřebu zpracovat soupeření Marie a její sestřenice Alžběty po svém).

Lochhead sleduje příběh královny Marie spíš po linii intimní a jako znak odstupu od tradičních historických tragédií se v popiscích vyskytují moderní rekvizity (jako např. polaroidový snímek). Autorka se tolik nezabývá politickými motivy (katolictví vs. protestantství), i když nejde proti logice známých historických fakt. Líčí konkurenční vztah mezi zdánlivě všemocnou Alžbětou a její krásnou soupeřkou, která má nejen titul, ale na rozdíl od Alžběty také manžela a syna, dědice titulu.

Hra vkročuje do intimní zóny obou královen i ostatních postav. Poměrně expresivně se zde líčí sexuální vztahy a domácí výstupy, rozklad Mariina manželství a jeho nahrazení vášnivým mileneckým vztahem, který bude Marii stát krk.

Autorka také předepisuje celou řadu pantomimických a tanečních úkonů, změny představitelů dramatických osob a s tím spojené vystupování z rolí. Text dává příležitost divadelníkům, kteří mají blízko k syntetizujícím jevištním útvarům.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz