Masjävlar

Titul v originále:

Autor: Maria Blom
Žánr: tragikomedie
Jazyk: švédština
Postavy: muži 3 ženy 4

Maria Blom (Švédsko)

ZATRACENÝ DALARŇANI (MASJÄVLAR)

přeložil Zbyněk Černík

3 m, 4 ž

tragikomedie

Hra nás přenese do severního Švédska, do oblasti Dalarna, která je známá svou silnou folklorní tradicí a vztahem k tradičním hodnotám.

Carina, která žije ve Stockholmu, je nejmladší ze tří sester. Právě přijela do svého rodného kraje, aby oslavila otcovy sedmdesátiny. Hned při příchodu se srazí se svou starší sestrou Eivor, která žije v neustálém shonu. Organizuje celou oslavu sama a záleží jí na tom, aby vše bylo perfektní. Postupně se začínají trousit první hosté, sousedé, příbuzní, pomalu pronikáme do jejich světa a postupně odhalujeme, co se skrývá za slavnostní náladou a bodrým humorem. Na světlo vyplouvají komplikované vztahy v rodinách, osamělost v hlubokých dalarnských lesích, velká spotřeba pálenky, nešťastná manželství a sebevraždy...

Konečně se objeví i prostřední sestra, která se právě vrátila ze své první zahraniční cesty, z Bali. Je čerstvě rozvedená, volná a naprosto nadšená a všem cestu doporučuje. Opěvuje květiny na Bali, slunce, lidi, až je jí řečeno, že řekne-li ještě jednou slovo Bali, proletí oknem. Gunilla ale všechny přesvědčuje o tom, že tam je nádherně, protože tomu chce sama uvěřit. Ve svém vnitřním monologu se publiku přizná, že to byl nejhorší měsíc jejího života. Také vyplavou na povrch detaily jejího rozvodu. Všem vykládá, že potřebovala svobodu a už nechtěla otročit na svého manžela. Lidé jí odsuzují jako praštěnou ženskou s krizí středního věku, která opustila ubohého manžela a děti, protože už neví, co se sebou. Pravda je však někde jinde.

Postavy mají svou verzi životního příběhu, která se hodně liší od pravdy a která se díky alkoholu a vyhroceným situacím na rodinné oslavě postupně ztrácí a zůstává jen holá skutečnost. Na jevišti se občas objevují postavičky z jiného světa, trpaslíčci a skřítci, kteří jsou vševědoucí a děj komentují, takže už od druhé třetiny víme, že se nad oslavou vznáší temný mrak, který nakonec ostatním pomůže otevřít oči. Podle hry byl natočen i úspěšný švédský film Lidé z Dalecarlie (2004).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz