Maso v plechovce

Titul v originále: dosenfleisch

Autor: Ferdinand Schmalz
Žánr: černá komedie
Překladatel: Veronika Jičínská
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Ferdinand Schmalz (Rakousko)

MASO V PLECHOVCE (DOSENFLEISCH)

přeložila Veronika Jičínská a kolektiv

trash horor

2 m, 2 ž

Nastupující dramatik uplatňuje ve svých textech hru s jazykem a rytmem. Opakování, rytmické smyčky, hudebnost hrubých promluv, novotvary – to vše je pro jeho hry charakteristické a upomíná tak trochu na texty Wernera Schwaba.

Do této neobvyklé formy je zapracován absurdní příběh čtyř postav – pojišťovák Rolf čeká na odpočívadle u dálnice na další oběť autonehody, jeho koníčkem focení, sbírání a třídění fotek obětí. Podezřívavě ho pozoruje prodavačka Beate – že by jí byl na stopě a ona tak musela neočekávaně zasáhnout? Koneckonců by měl člověk sám na svém těle okusit, co takový úraz obnáší… Filmová star Jayne již bouračku na vlastní kůži zažila a pomohlo jí to ke slávě. Spojí se proto s Beatou a společně s ní začne sabotovat plynulost provozu na dálnici. Další postavou je řidič kamiónu, který se nezadržitelně blíží k odpočívadlu… A když Rolf otevře lednici a mezi plechovkami limonád spatří mrtvolu, je již na útěk pozdě…

Postavy z odpočívadla jako by v mnohém vypadly z filmů Q. Tarantina, jsou to fetišisté bouraček a absurdně filozofují, jejich promluvy jsou plny břitkého humoru.

Novátorský text s dynamicky a černohumorně se rozvíjejícím příběhem zaujal i kritiku a byl inscenován v Berlíně v rámci Autorentheatertage 2015 (vybrán spolu s dvěma dalšími z 207 zaslaných textů) v červnu 2015. Koprodukční incenace textu v podání DT Berlin/Burgtheater Wien patřila k finalistům přehlídky Stücke Mülheim 2016. U nás byla hra poprvé uvedena jako scénické čtení v Činoheráku Ústí nad Labem v rámci projektu Překročit hranice v říjnu 2017.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz