Mercury Fur

Titul v originále: Mercury Fur

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 2

Philip Ridley (Velká Británie)

MERCURY FUR (RTUŤ)

6 m, 2 ž

U nás zatím neznámý autor Philip Ridley je v rodné Anglii označován jako infant terrible, u jehož děl je třeba počítat s výskytem „otevřených scén", které mohou diváka šokovat. Mercury Fur, hra vedená poněkud delirantní logikou, toto označení dokonale potvrzuje. Kromě tvorby pro divadlo se Ridley věnuje kresbě uhlem a psaní prózy, jak pro dospělé, tak pro dětské diváky.

Devatenáctiletý Elliot musí narychlo přichystat party. Ale na divném místě - v pustém domě, mezi odpadky a starými krámy. Asistuje mu jeho o dva roky mladší bratr, který se projevuje jako mentálně zaostalý, postupně ale vyjde najevo, že jeho neschopnost cokoli si pamatovat, cokoli sám vymyslet, je zapříčiněna tím, že jí „motýly", evidentně jde o jakousi drogu. Přípravy na večírek pomalu postupují a stále není znám jeho účel, jasné ale je, že v tomto bezútěšném městě, kde všichni, ještě než se dožijí dvacítky, prošli nějakou zkušeností jako třeba být svědkem vyvraždění vlastní rodiny při nákupu v supermarketu, že to bude něco zvráceného. Vše se vyjasní, když další pomocníci na místo večírku přinesou bezvládného mladíčka nazývaného Party Piece (piece - kus, součást). Jako poslední se dostaví hlavní osoba, Party Guest, který si celou párty zaplatil, aby si mohl splnil své sexuální fantazie. V tomto případě je plánováno zavraždění mladíka navléknutého do zlatého oblečku, představujícího špiona ve vietnamském konfliktu. Party Piece ale zemře dřív, než akce začne.

Party Guest platí informacemi. Ví totiž, že zítra začne velké bombardování a celé město je určeno k zániku, ví ale také, kam je možné se schovat. Spinx, kápo organizátorů večírku, rozhodne, že jako náhrada pro sexuální vraždu poslouží Naz, který jim dosud pomáhal. Ostatní poslechnou a akce se může rozjet. Naz se ale brání, krev stříká na všechny strany.

Vraždou jednoho z party byla ale překročena míra lhostejnosti všech ostatních. Pomocníci se přidají na Nazovu stranu a zabijí Party Guesta. Spinx stejnému osudu unikne o vlásek. Nakonec se s ostatními usmíří, párty se rozchází. Zůstávají jen bratři Elliot a Darren, aby zahladili stopy. Založí oheň, aby se nic nepoznalo. Když jsou na odchodu, uslyší zvenku hluk bombardování. Má cenu žít dál?

abj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz