Meškis po širdim

Titul v originále: Meškis po širdim

Autor: Ruta Noreikaitě
Žánr: hra
Jazyk: litevština
Postavy: muži 1 ženy 1

Rūta Noreikaitė (* 1954, Litva)

MEŠKIS PO ŠIRDIM (MEDVÍDEK V BŘÍŠKU)

1 ž, 1 dítě

Hra začíná standardním rodinným výstupem: dítě sedí před televizí, matka před obrazovkou počítače a otec je zřejmě ještě stále v práci. Během výstupu se změní zasedací pořádek - matka se dívá na televizi, dítě sedí u počítače, otec stále nepřítomen.

Matka je velmi vytížená - potřebuje rychle dokončit práci, ale syn Mikey by chtěl, aby se s ním dívala na pohádky. Vyzkouší všechno a když neuspěje, jde na to jiným způsobem a žadoní o "něco na zub". Na to je maminka připravená a "něco na zub" vytáhne z kabelky. Je to čokoládový medvídek, chlapci se líbí, ale usoudí, že ho nemůže sníst, protože je živý. Matka, jejíž pozornost je plně zaměstnána postavami její knihy, Mikeymu řekne, že medvídek může klidně žít i v jeho břiše.

Od tohoto okamžiku má Mikey kamaráda, kterému se může svěřovat. Dokonce se snaží jíst míň jiných sladkostí, aby měl medvídek v břiše dost místa. Mikey se navíc začne starat i o svou maminku. Nechce, aby se příliš vyčerpávala, protože si najednou uvědomí, že medvídek, rodiče, ani on sám, nemají tolik životů jako postavy jeho oblíbené počítačové hry.

Když se matka snaží utlumit jeho povídavost nabídkou dalšího čokoládového medvídka, odpoví jí, že on sám už jednoho má, ale že ona i tatínek by jednoho asi potřebovali.

Medvídek v bříšku je jednoduchá, jemná, dynamická hra. Je napsaná se vtipem, běžným hovorovým jazykem, děj i situace jsou snadno pochopitelné nejen dospělým, ale samozřejmě i dětem. Ponaučení je zřetelně vyřčeno: Děti potřebují pozornost svých rodičů víc než "něco na zub".

Text je v agentuře k dispozici v litevském originále.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz