Metrocide

Titul v originále: Metrocide

Autor: Keythe Farley
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Keythe Farley (USA)

METROCIDE (DOKONALÁ VRAŽDA)

3 m, 2 ž

Komedie ve třech aktech se vyznačuje krutou ironií a neustálým zpochybňováním toho, jestli jde

o skutečné vraždění nebo jenom o dětské hrátky mírně výstředního spolku.

V dobře zařízením bytě na Manhattanu se manželé Catherine a Charles snaží navzájem zabít - škrcení a sypání jedu do láhve s whisky je jenom začátkem dlouhé řady pokusů, jak toho druhého odstranit z cesty. Postupně se ale ukazuje, že vyhrocené hádky a nabroušené nože jsou součástí nácviku herecké scénky. Charles je totiž divadelní autor detektivních her, které vždy při premiéře propadnou, a tak se zdá, že jeho posedlost vražděním vyplývá z touhy konečně napsat něco kloudného.

Navečer přicházejí zvaní hosté - manželé Nancy a Sam a solitér Marlow. Teprve po příchodu nových postav se vyjasní pravý důvod dnešního večírku - všichni jsou členy tajného sdružení pro dokonalou vraždu. Úkolem každého bylo připravit scénář dokonalé vraždy a před ostatními jej prezentovat. Hostující pár předvádí svůj výstup jako poslední. Jeho součástí je obvinění Marlowa jako Catherinina milence. Herecká akce přejde v realitu a do vzniklé bitky se zapojí i Marlow a je nečekaně (?) zabit.

Nancy a Sam se zhrozí vyšetřování a chtějí, aby se hostitelé přiznali, ti se však pohotově zbaví nepohodlných svědků a libují si, že vykonali dokonalou vraždu.

Na místo trojitého zločinu přijíždí mladičký vyšetřovatel inspektor Cox. Vypadá to, že se zajímá víc o divadelní detektivky, ale překvapivě odhalí chyby v příběhu Catherine a Charlese a dává jim najevo, že o jejich vině ví.

Po jeho odchodu se Catherine zhroutí. Spolu s Charlesem se rozhodnou vyhnout se vězení. Catherine manželovi podá otrávenou whisky. Jed, který na něj nastražila v úvodu, kdy jsme si ještě mysleli, že jde jenom o nevinnou hru, byl zřejmě pravý.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz