Mezi nebem a zemí

Titul v originále: Spirit Level

Žánr: komedie
Překladatel: Martin Fahrner
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 4

Pam Valentine (Velká Británie)

MEZI NEBEM A ZEMÍ (SPIRIT LEVEL)

přeložil Martin Fahrner

3 m, 4 ž

romantická komedie

Spisovatel se svou manželkou se utopí na výletě lodí a po smrti se vrací do svého venkovského domu jako duchové. Prozatím vyštvali všechny nájemníky, aby měli klid. Jak? Strašili je...

Svižná a vtipná komedie, která jasně podtrhuje, co v životě stojí zato (šťastná rodina a pevná víra), a že je třeba mít tyto hodnoty na zřeteli vždy a za jakýchkoli okolností.

Simon a Flick se stěhují do chaty po nedávno zesnulém slavném spisovateli Jacku Cameronovi a jeho ženě Susie, kteří se utopili při vyjížďce na jezeře. Simon doufá, že ho zde třeba políbí stejná múza jako jeho předchůdce. Nejdůležitější je ovšem dobrá cena nemovitosti. Simon totiž píše první knihu a nevydělává a Flick je těhotná. Pověsti o tom, že v domě straší a nikdo tak dlouho nevydrží, jim tedy připadají spíš jako výhoda. S tím strašením je to pravda. Jack Cameron nebyl vpuštěn do nebe, protože je ateista, a jeho žena šla solidárně na zem zpátky s ním. Usadili se na chatě a snaží se vyhánět všechny dotěrné nájemníky. Tentokrát je to jinak. Tihleti noví jsou jim sympatičtí, zvlášť poté, co se na scéně objeví matka Flick, fúrie Marcia, která se neustále otírá o Simona a jeho psaní a zdůrazňuje, že dceru nevychovala, aby se vdala do chudoby. A tak tu začnou žít všichni pospolu, aniž by ti, co jsou naživu, měli ponětí, že s nimi v obývacím pokoji neustále někdo je a podrobně komentuje každý jejich pohyb (paralelní dialogy jsou výborným zdrojem mnoha vtipných momentů).

Mezi mladým párem to brzy začne skřípat. Do vývoje ale naštěstí zásadním způsobem zasáhne Anděl strážný, kterého Susie omylem přivolá. Anděl (v současném provedení – neustále mu drnčí mobil a účastní se různých jednání) mj. vidí do budoucnosti a ví, že když to tak půjde dál, Simon ve vzteku zabije Marcii psacím strojem a půjde do vězení, narodí se jim dcera, ale s Flick se rozvedou a ona si vezme hulváta, který ji podvede a opustí. Susie a Jack chtějí mladému páru pomoci a Jack se uvolí, že Simonovi vnukne myšlenku na román, který už nestihl napsat. Přenos funguje vkládáním rukou, ale zase je v tom na překážku Jackův ateismus. Proto Jack své myšlenky diktuje Susie a ta je vkládá do Simonovy hlavy. Někdy taky ruce zapomene, kde nemá, takže Simon začne psát a blábolit citáty z manželského handrkování Susie a Jacka. Ovšem román vzniká. Navzdory soustředěnému Susiinu úsilí má ale Simon tendenci vnuknuté úseky přepispvat a zásadně měnit.

Duchové se čím dál víc přimykají ke svým nájemníkům. Susie si s Flick prohlíží dětské oblečky a ruce na Simona vkládá, i když chce trochu usměrnit tón konverzace mezi mladými. O zábavnou mezihru se postará Marcia, která přijde, i když ji nikdo nezval, a rozhodně ne v míru. Jack a Susie využijí své schopnosti a přimějí Marcii k tomu, aby se vrhla na realitního agenta Marka, který má chatu na starost, čímž Marcii nadobro ztrapní.

Flick se rozhodne dítě porodit doma. Jack a Susie celou věc prožívají se stejným napětím, jako by to bylo jejich vlastní dítě. Narodí se holčička, ale Susie přiběhne Jackovi říct, že nedýchá. Jack padne na kolena a usilovně se modlí. A dítě se rozdýchá. V tom okamžiku je tu zase Anděl stážný a gratuluje Jackovi, že přímluvu tak silnou, která by způsobila tak vysoký stupeň pohotovosti, ještě nezažil. Teď je ale taky čas říct sbohem tomutu světu. Jack se totiž obrátil na víru a nebe si jeho i Susie žádá. Anděl se ještě nechá umluvit, aby nahlédl do budoucnosti a zjistil, co Flick, Simona a jejich malou Susie čeká. Román, i když se původní myšlence velkého Camerona vůbec nepodobá, bude mít velký úspěch, Flick a Simon spolu budou spokojeně žít a jejich dcera vyroste v chytrou a krásnou ženu. Jack a Susie mohou tedy spokojeně odejít na vděčnost.

Česká premiéra proběhla v Karlovarském městském divadle v březnu 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz