Midden

Titul v originále: Midden

Autor: Morna Regan
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 5

Morna Regan(ová) (Irsko)

MIDDEN (HNOJIŠTĚ)

5 ž

Třicátnice Ruth se neočekávaně objevuje ve svém rodném domě v Derry. V náhlém hnutí mysli zruší své zasnoubení krátce před svatbou a z dosavadního působiště ve Filadelfii se vrátí domů do Irska. Za deset let v Americe vybudovala spolu se svou spolužačkou Mab úspěšnou firmu na exkluzivní dámské prádlo. V Derry právě připravují otevření své irské pobočky. Slavný návrat úspěšné emigrantky však dostává pro Ruth stále trpčí příchuť. V Americe ji trápil stesk po domově a pomyšlení, že se z ní a jejích dětí stanou stoprocentní Američané v ní vzbuzovalo paniku. Jakkoli se její matka, sestra a babička z jejího návratu radují, Ruth se ne zcela daří orientovat se v jejich pocitech a reakcích.

Nejvíce ji zneklidňuje stav její babičky. Dophie ve svých záchvatech pomatenosti pokládá Ruth za svou sestru Catherine, která údajně rovněž odešla do Ameriky a nyní se vrátila. Jenže osud Catherine, o němž se v rodině nemluvilo, byl mnohem komplikovanější a Ruth si jej skládá jen postupně z babiččina fantazírování a napjatých rozhovorů se svou matkou Dolores. Catherine odešla velmi mladá s americkým vojákem, protože doma ji obviňovali z nehody, při níž v dětství zahynul její bratr. Její milý se ale z evropské fronty nevrátil a Catherine skončila jako dělnice v manchesterské fabrice. Tam zahynula při požáru. Její celoživotní úspory – a ty hrají v rodinném příběhu klíčovou roli – zdědila sestra Dophie. Pro chudou irskou rodinu bylo dva tisíce liber poklad. Dophie je střežila jako pojistku pro budoucnost. Nevydala je, když měl Doloresin milovaný manžel potíže udržet v chodu své pekařství. Jeho pracovní nasazení ho stálo život. Krátce před jeho smrtí obměkčila babičku ale sama Ruth, když potřebovala kapitál na rozjezd svého podniku v Irsku. Jenže peníze skončily u Dolores, zdrcené manželovou smrtí a dosud raněné tím, že jí Dophie nepomohla.

A tak dceři babiččin dar zapřela a Ruth se vydala hledat štěstí do Ameriky. Celých deset let tam strávených ovšem chápala jako nepříjemnou a dočasnou etapu svého života. Kterou si mohla ušetřit, kdyby jí matka v začátcích pomohla. K objasnění celé historie dojde krátce před otevřením dílny – a zeď mezi Ruth a Dolores se zdá být vyšší než kdy předtím. Ruth odjíždí na veletrh do Frankfurtu a zdá se, že nedořešené rodinné trauma – ale i pokrytecké přijetí jejího úspěchu v rodném Derry – ji přiměje vrátit se do Ameriky a ke svému snoubenci. Zároveň si však k srdcím tří generací žen přece jen pomalu hledá cestu odpuštění.

Hra nabízí tři velké a dvě výrazné menší (Mab a Ruthina sestra Aileen) ženské role.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz