Middletown

Titul v originále: Middletown

Autor: Will Eno
Žánr: hra
Překladatel: Blanka Křivánková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 4

Will Eno (USA)

MIDDLETOWN / ZAPADÁKOV (MIDDLETOWN)

přeložila Blanka Křivánková

4 m, 4 ž (další postavy lze volně kombinovat - 3 m, 3 ž)

Do malého města se stěhuje paní Swansonová, jejíž muž je stále na cestách. Nejprve po dítěti touží, později otěhotní, hra končí porodem. Paní Swansonová se seznamuje s místním podivínem Johnem, který se do ní platonicky zamiluje. Nikdy nepojmenovaná láska ho vede k sebevraždě – ve druhé polovině se tyto mimoběžné figury, jež spolu mají tolik společného, setkávají v nemocnici – paní Swansonová rodí, John umírá. Kromě tohoto křehkého příběhu o samotě a míjení sledujeme osudy dalších podivínů městečka – policisty, mechanika a knihovnice. Každý z nich si nese svůj vlastní příběh, z něhož se ve vzájemných interakcích části odhalují. Mikrosvět malého města tvoří metaforickou paralelu celému vesmíru.

Hra má i metatextovou a metadivadelní rovinu – hned v úvodu ji otevírá ironickým prologem profesionální řečník, v polovině nastupují „diváci“ (herci zastupující publikum), kteří text komentují, i jednotlivé postavy přímo oslovují publikum. Tím autor dociluje zvláštního tvaru – odkazuje sice ke každodenní realitě, ale mimořádně divadelní formou. Hra je interpretačně otevřená a umožňuje inscenátorům různé uchopení, přičemž komika vůbec není vyloučena.

Hra měla premiéru v listopadu 2011 v newyorském divadle Vineyard (off-Broadway), režie Ken Rus Schmoll.

Autor za text obdržel cenu Hortona Foota pro novou nadějnou americkou hru.

Česká premiéra proběhla v Divadle J.K.Tyla v Plzni v listopadu 2019.

Will Eno (1965) žije v newyorském Brooklynu. Kromě šesti původních her napsal adaptaci Peera Gynta pod názvem Gnit. Většina jeho her byla premiérově uvedena ve Velké Británii, nicméně poslední dobou má úspěch i doma. Získal několik literárních stipendií, za hru The Flu Season /Chřipková sezóna získal Oppenheimerovu cenu za nejlepší americký debut. Hra Thom Pain (based on nothing)/ Thom Pain (podle ničeho) se dostala do finále Pulitzerovy ceny v kategorii dramatu za rok 20005. Jeho hry uvedla divadla v Británii - Gate Theatre, the SOHO Theatre, a BBC Radio v Londýně; v USA - the Rude Mechanicals Theater Company, The Satori Group (Seattle), the Flea Theatre, NY Power Company and Naked Angels (NYC), Circle-X (Los Angeles), The Cutting Ball Theater (San Francisco); v Paříži (Quebracho Théâtre); a také v Berlíně, Sydney a São Paulu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz