Miss Witherspoon

Titul v originále: Miss Witherspoon

Autor: Christopher Durang
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Christopher Durang (USA)

MISS WITHERSPOON

2 m, 4 ž

Komedie o příchodu nového spasitele.

Na začátku hry poznáváme Veronicu, ženu středního věku v těžké depresi. Americký vesmírný program vyšle v sedmdesátých letech do vesmíru oběžnou stanici, kterou pak vysloužilou není schopen odstranit jinak, než nechat jí, aby se sama rozpadla. A tak v roce 1979 dopadnou na zem obrovské kusy kovu, které z ní zbyly. V důsledku této události, podle vlastního vysvětlení, spáchá Veronica v devadesátých letech sebevraždu.

Její duše se dostane do prostoru bardo, kde má čekat na další reinkarnaci. Ale tomu se Veronica brání. Od Maryammy, indické ženy v sárí, se dozví, že duše se dočká toho, čemu věří. Takže například Židé a Jean-Paul Sartre se dostanou do stavu jakési anesteze, kde není nic. To se Veronice zdá ideální a dožaduje se přístupu do tohoto vysněného stavu, ale není jí to povoleno. Místo toho zažije znovu několik vnucených inkarnací. Poprvé se octne jako miminko milujících rodičů. Veronika však nehodlá všemi trápeními procházet znovu, a tak ve chvilce rodičovské nepřítomnosti vyprovokuje psa a brzy se ocitne opět v bardo. Maryamma se na ní zlobí. A Veronicu žadonící alespoň o chvíli oddechu čeká další reinkarnace.

Tentokrát se narodí mnohem hůř. Rodiče žijí v chudobě, jsou hrubí, z miminka se netěší a otec brzy zemře na předávkování. Veronica žije jako Ginny sama s matkou až do svých třináctých narozenin, kdy se předávkuje jako její otec, a šťastně spěchá zpět do bardo. Potřetí se vrátí na zem jako pes a prožije jediný šťastný život, který ukončí opilý šestnáctiletý Timmy za volantem auta. Timmy se narodil rodičům poté, co jim zemřela prvorozená dcera, když jí jako miminko pokousal pes. Tím miminkem byla samozřejmě Veronica v jedné ze svých předchozích reinkarnací. Rodiče pak Timmyho rozmazlili, takže si dělal, co chtěl. A tak se stalo, že nasedl opilý do auta, a zabil dva lidi a psa.

Veronice je v bardo konečně přislíben stav anesteze rezervovaný pro Židy a Sartra, ale ještě předtím se znovu vrátí do života Ginny, která se nepředávkuje, ale požádá o pomoc svojí černošskou učitelku, a ta se jí pak věnuje. V bardo pak za ní přijde Maryamma, Gandalf a černošská učitelka, která tvrdí, že je Ježíš Kristus, a posílají ji na zem jako spasitelku lidstva.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz