Mlčení s T.G. Masarykem

Titul v originále:

Autor: Martin Falář
Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Martin Falář
MLČENÍ S T. G. MASARYKEM

3 m, 2 ž

konverzační komedie

„Charlotta vždycky na Vánoce pekla takové ty jejich americké kynuté, jak se tomu říká – mufin! Já jsem jí taky říkal: ,Čárlí, jů ár maj mufin.´ Česká buchta nebo americký mufin, ono je to egal...“

Korumpující prezident a průměrný pisálek z novin – dvě největší osobnosti československé První republiky – se sejdou, aby si to všechno vyříkali.

Hra zachycuje fiktivní setkání obou předních zastánců demokracie a humanity během jednoho odpoledne a večera v březnu 1933. Po půlroční rozepři ohledně korupce v české politice navštíví prezident Masaryk opět Karla Čapka, aby pokračovali v poslední části Hovorů. Čapek se obává, že návštěva je pro prezidenta pouze záminkou k vyjednávání o podpoře nástupnictví Edvarda Beneše. Olga Scheinpflugová vidí v setkání kamufláž prezidentova milostného poměru s rozvedenou poštovní úřednicí. Samotný Masaryk, který chce Čapka požádat o nejhlubší projev přátelství, se na cestě k němu náhodou dozví, že Scheinpflugová si začala s jeho synem Janem.

Původní divadelní hra boří většinu zažitých mýtů o Masarykově holubičí povaze či harmonickém soužití Karla Čapka s bratrem Josefem či Olgou Scheinpflugovou. Masaryk je zde vykreslen jako pragmatický manipulátor, Čapek coby misogynní neurotik a Scheinpflugová jako sebestředná hysterka. Píše se rok 1933 a hrdinové zjišťují, že více alarmující, než jejich osobní prohry, je neutěšená politická situace v Evropě. Text vznikl po důkladném studiu dobových materiálů a všechny okolnosti hlavních hrdinů, zmíněné v ději, jsou pravdivé.

Premiéra se uskutečnila v říjnu 2013 v pražském Rock Café.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz