Mögliche Begegnung

Titul v originále:

Autor: Paul Barz
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3

Paul Barz (Německo)

MOHLA TO BÝT HVĚZDNÁ CHVÍLE (MÖGLICHE BEGEGNUNG)

přeložil Josef Balvín

3 m

komorní komedie

Dva velikáni barokní hudby stejné národnosti a stejného věku, avšak velice rozdílných povah a nejen jimi daných možností: Johann Sebastian Bach, autor Goldbergov(sk)ých variací, Braniborských koncertů, Matoušových pašijí, Umění fugy a mnoha dalších geniálních skladeb, pokládaný dnes za jednoho z největších skladatelů všech dob, proslul za svého života spíš „jen“ jako virtuóz. Bachovo autorské dílo, v nejhlubším slova smyslu duchovní, se dočkalo uznání až dlouho po jeho smrti.

Oproti tomu Georg Friedrich Händel, skladatel vynikajících oper a oratorií, Vodní hudby, Hudby k ohňostroji a jiných efektních a dodnes slavných skladeb se stal úspěšným napříč Evropou již za svého života. Obdivovali se navzájem? Záviděli si? Chtěli se spolu setkat?

Ve skutečnosti se nikdy se nesetkali. Vtipná hra německého dramatika a muzikologa Paula Barze (1943-2013) navozuje představu, jak by jejich „možné setkání“ mohlo probíhat.

U nás byla hra nejprve uvedena v rozhlasové verzi v roce 1992, divadelní české premiéry se s živými koncertními vstupy dočkala v prosinci 2017 ve Východočeském divadle Pardubice pod názvem Mohla to být hvězdná chvíle.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz