Monte Rosa

Titul v originále: Monte Rosa

Autor: Teresa Dopler
Žánr: hra, černá komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3

MONTE ROSA

3 postavy (3 m)

Čtvrtá hra rakouské dramatičky se odehrává kdesi v Alpách, kde v důsledku klimatických změn tají ledovce a hroutí se vrcholy. Tématem však není ochrana životního prostředí či alpinismus, nýbrž lidé a jejich vzájemné chování. Postavy jsou označeny jen jako A, B a C (v premiérovém uvedení účinkovali tři muži, ale mohou to být i ženy). Autorka nechává horolezce, aby se setkali jako laboratorní zvířata, nemilosrdně pozoruje, jak se chovají společensky či (a)sociálně. Nejprve se potkají a vzájemně se „oťukávají“ dva horolezci, poté se k nim přidá mladší a stává se terčem oněch dvou. Ve strohých, téměř odosobnělých dialozích autorka prokazuje jemný cit pro jazyk a bystrý pohled na společnost. Je až úzkostné pozorovat, jak se v tomto absurdním textu chovají egomaniaci bez empatie. Hra však nabízí i slovní humor a vtipné situace.

Hra byla uvedená v květnu 2021 v Landestheater Niederösterreich, St. Pölten, následující inscenace Schauspiel Hannover, uvedená v lednu 2022, patřila mezi nominované hry na přehlídce Mülheimer Theatertage 2022.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz