Montserrat

Titul v originále: Montserrat

Autor: Emmanuel Robles
Žánr: hra historická
Překladatel: Pavel Macek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 2

Emmanuel Roblès (Francie)

MONTSERRAT

přeložil Pavel Macek

6 m, 2 ž

historické drama

Děj se odehrává ve Venezuele v roce 1812 v průběhu občanské války. Mladý španělský důstojník Montserrat je otřesen chováním španělské armády k domorodému obyvatelstvu a sympatizuje s venezuelskými povstalci. Španělé se chystají zajmout vůdce povstalců Bolívara, ale Montserrat jej varuje a tím mu umožní uprchnout. Pod vedením důstojníka Izquierda španělští vojáci tuto Montserratovu „zradu“ odhalí a Montseratta zadrží. On odmítá prozradit Bolívarův úkryt. Proto ještě než ho popraví, zatknou na náměstí šest náhodných chodců a pod hrozbou jejich smrti se snaží Montseratta přimět k výpovědi.

Rukojmí jsou vězněni s Montserattem a přemlouvají jej, aby Bolívara vydal, protože ten je nemocný, a tak je pravděpodobné, že stejně bude zadržen. Jejich poprava by pak byla zbytečná a Montserrat by za ni nesl vinu. Montserrat je vystaven dilematu: nezradit (a tedy odsoudit k smrti šest nevinných), nebo prozradit Bolívarovu skrýš (a tím ohrozit venezuelskou revoluci).

Než má být Montserrat popraven, dozvídá se, že se Bolívarovi podařilo uprchnout do bezpečí.

Emmanuel Roblès (1914 - 1995) byl francouzský spisovatel španělského původu, jenž žil léta jakožto francouzský usídlenec v Alžírsku. Napsal na čtyřicet románů a divadelních her, jeho díla čerpají z filozofie existencialismu, jež vždy postaví člověka před bezvýchodnou volbu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz