Moonlight Coctail

Titul v originále: Moonlight Coctail

Autor: Rebecca Gilman
Žánr: hra
Jazyk: angličtina

Rebecca Gilman (USA)

MOONLIGHT COCTAIL (KOKTEJL MĚSÍČNÍHO SVITU)I. dějství:

Hra, která se odehrává v současnosti v prostředí amerického maloměsta, hlavními hrdiny jsou manželé Patsy a Ed, kteří se blíží ke čtyřicítce. Jejich vztah je v krizi, za podivných okolností jim shořel dům, Ed pije, přišel o práci. Patsy se to pochopitelně nelíbí, utíká z domova na zkoušky amatérského souboru, kde si oblíbila svého jevištního partnera, profesionálního herce Boba. Ed přirozeně žárlí, na konci prvního obrazu se mezi nimi strhne hádka, Patsy vylije Edovi pivo na hlavu a boty a odchází na zkoušku.

Patsy se kamarádí s Lynette, která je o trochu mladší a má malé děti. Vychází najevo, že Patsy s Edem nemůže otěhotnět. Lynette ji přesvědčuje, aby šla za knězem, že ten jí všechno pomůže vyřešit. Patsy je rozhodnutá utéct s Bobem. Lynette ji varuje, Bob je prý zapleten do žhářství, kvůli němu přišli Patsy a Eda o dům. Nakonec přichází Duke, který hledá Eda a chce na něj počkat.

Duka, který také zkouší v připravované hře a pracuje ve stejném podniku jako Patsy, přemlouvá Ed, aby ji špehoval. Duke se nejdřív vzpírá, má ji rád, nakonec mu Ed namluví, že jde jen o hru, že vlastně nejde o nic vážného, a tak Duke souhlasí.

Patsy sedí s Bobem, koketuje s ním a obdivuje jeho zpěv, vypráví mu o rodině, o otci ochlastovi. Skládají si vzájemné poklony. Patsy vypráví, jak se s Edem poprvé potkali na Halloweenském karnevalu, jaký byl tanečník. Ale už nechce žít v Iowě, mluví o vhodnějším místě, jakým je například New York. Je přesvědčena, že může změnit teď svůj život, že je sice servírka, ale spoustu hereček má podobnou minulost. Bob je okouzlen, společně si pozpěvují a nakonec si skoro skočí do náručí.

Ed skoro přepadne Duka v restauraci, kde pracuje on i Patsy, chce vědět, co je nového. Duke ho odesílá do kuchyně, protože jde Patsy. Patsy Duka prosí, aby Boba zavolal na schody, kde budou mít soukromí. Vypráví mu, jak ho obdivuje, jak ji okouzlil v Hamletovi. Přichází Bob, který jde s Patsy zkoušet, ale chce, aby mu i Duke ukázal své číslo, pomůže mu s ním a zdokonalí ho. Duke mu vyřizuje Patsyin vzkaz.

Bob přinesl Patsy dokonce kostým, aby se opravdu vcítila do postavy. Opět se vzájemně obdivují. Začnou zkoušet, Bob chce, aby našla svou postavu pomocí improvizace. Improvizují milostnou scénu, takže se na sebe vrhají, líbají se, válí se po sobě. Přistihne je Duke, který se tak lekne, že uteče.

Ed veze Patsy na zkoušku, nemohou to najít, Patsy mu začne nadávat, Ed se rozčílí, hádají se. Ed vzpomíná, jak se s Patsy seznámili na tanečním večírku, jak byla krásná, nutí ji zpívat jejich písničku, Patsy odmítá, začnou kličkovat. Opět se strhne hádka, skoro se vybourají, nakonec Patsy z auta uteče.

II. dějství:

Uběhl jeden týden. Je noc, Lynette usnula v kuchyni, Ed se uprostřed noci zjeví doma. Je hladový, neumytý a má žízeň. Lynette mu říká, že ho hledají, ale že našli jen Patsyino auto někde v příkopě. Ed se nemíní vrátit, chce se jen trochu dát pořádku. Lynette se zmiňuje, že Patsy je možná těhotná. Eda to příliš nezajímá, rychle odchází, protože někdo jde. Je to Patsy s Bobem, oba přiopilí. Bob se Patsy ptá, co se stalo Edovi, nezajímá ji to. Patsy chce tancovat, Bob odmítá, chce vědět, co je s Edem. Vypráví ji, jak ho opustil otec, když byl ještě dítě. Patsy chce zpívat, tančit. Bob ji vysvětluje, že ji má rád, je mu sympatická, ale že je vdaná. Přiznává, že má syna, kterého opustil a chce se za ním vrátit. Patsy se ho snaží zdržet, nechce slyšet o Edovi. Bob se loučí a odchází. Ještě před premiérou hry, se setkává Duke s Edem a domlouvá mu kvůli zmizení a špehování. Má premiéru nazkoušená hra, na jevišti je zrovna Patsy a Bob, kteří se líbají. Přichází také Duke, který má roli Bobova čarodějnického kouzelníka a má mu pomoct Patsy unést. Najednou se v kulisách objeví Ed, který chce Boba zastřelit. Ozve se výstřel, pak už jen tma. Lynette o tři hodiny později mluví po telefonu se svou matkou, popisuje, jak Ed málem zastřelil Boba, protože chtěl, aby nechal jeho ženu. Nakonec byl Ed zneškodněn a odzbrojen. O týden později nastupuje Duke do autobusu s dvěma kufry, k němu přistupuje Bob, který nese další kufr. Bob mizí z města, Duke mu pomáhá. Loučí se, Dukovi je líto, že se hra nedohrála, dostává od Boba na památku opasek. Bob se vrací za synem, Duke ho může poslouchat v rozhlasové show, loučí se.

Nakonec jsou Patsy a Ed opět spolu, jedou autem. Patsy mu nadává za incident v divadle. Zase se hádají o staré záležitosti. Patsy vyhrožuje rozvodem. Ed se pokouší usmířit, odchází pro pití, Patsy vystupuje z auta a jde se osvěžit po svém, každý si jde po svém. Ed plánuje na večer kuželky. Patsy doufá, že bude pokračovat ve zkoušení, i když ji režisér nemá příliš rád.

Dodatek:

Hra nabízí jednu velkou ženskou a jednu velkou mužskou roli a tři menší. Role Patsy a Eda jsou vhodné pro herce kolem čtyřicítky. Patsy je impulsivní žena, podléhá svým okamžitým pocitům. Ed je trochu slabší, nedokáže efektivně řešit své problémy. Duke je středně velká role pro mladého, temperamentního herce kolem dvacítky. Částečně záporná role Lynette je příležitostí pro herečku blížící se třicítce. A role Boba je vhodná pro pohledného herce kolem třiceti pěti let.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz