Moře

Titul v originále: The Sea

Autor: Edward Bond
Žánr: komedie
Překladatel: František Fröhlich
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 7

Edward Bond (Velká Británie)

MOŘE (SEA)

přeložil František Fröhlich

7 m, 7 ž

Komedie z roku 1973 zasazená do prostředí malé přímořské vesnice ve východní Anglii v období vlády krále Edwarda VII. a vycházející z motivů Shakespearovy Bouře.

Hra zasazená do roku 1907 začíná prudkou bouří, při níž se utopí dobře známý a oblíbený člen místní komunity. Pozornost je následně upřena k reakcím vesničanů a k pokusům dvou mladých milenců uniknout před pravidly svazující hierarchické a někdy iracionální společnosti. Kromě toho se odvíjí i příběh místního obchodníka s látkami, kterého tyranizuje „První dáma“ vesnice, paní Rafiová. Odmítl totiž poskytnout pomoc přátelům tonoucího při záchranných akcích, jelikož se domníval, že právě dochází k mimozemské invazi na město…

Hru uvedlo Royal Court Theatre v květnu 1973, poté ho produkovalo Theatre Company ve Helmsley, v roce 2008 Haymarket, v roce 2007 The Actors Company Theatre na Off-Broadwayi v New Yorku. U nás hru uvedlo Divadlo Na zábradlí v prosinci 1977. Revize překladu (M. Zahálka) dle aktuálního textu vznikla pro inscenaci Městských divadel pražských (2019).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz