Mother Caldwell

Titul v originále: Mother Caldwell

Autor: David Foley
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

David Foley (Velká Británie)

MOTHER CALDWELL

3 m, 2 ž

Regina Caldwell je charismatickou advokátkou pravicových kauz, která kandiduje na post guvernérky nejmenovaného státu na západě USA. Na začátku hry jí právě pro své konzervativní televizní talk-show zpovídá Cob Snavely. Jak ji sám upozorňuje, je ideální mluvčí Republikánské strany pro otázky rodiny a víry. Zatímco Regina poskytuje interview, její syn Eric se snaží seznámit se samotářským Byronem, který tráví svůj volný čas tím, že prochází obskurní texty a hledá v nich zázračné vysvětlení všeho. Když Eric k ránu opouští Byronův byt, přistihne ho Byronova, silně politicky smýšlející a lesbická, kamarádka Anthea. Ta v Ericovi okamžitě pozvává syna Reginy Caldwellové a jásá nad tím, jak náhoda skvěle pomohla jejich boji. Mezitím Cob přesvědčuje Reginu, že se na čas vzdá své televizní show, aby mohl dělat Regině managera jejího předvolebního boje. Regina souhlasí. O několik nocí později překvapí Anthea Erica a Byrona na jejich další „schůzce". Jakmile s ním zůstane sama, vyhrožuje Ericovi, že na něj vše prozradí pokud jí Eric nezajistí místo v matčině předvolebním týmu. Eric jí to překvapivě snadno slíbí. Na interview s Reginou přichází Anthea, teď si říká Monica Mary, naprosto transformovaná. Má na sobě blonďatou paruku, konzervativní kostým a malý zlatý křížek okolo krku. Regina ji přímá, částečně také proto, že je Erikovou „kamarádkou". Ericův vztah k Byronovi je zž plně sexuální, Byron mu ale vysvětluje, že vzhledem k tomu, že jeho hlavním úkolem je nalézt skrytý význam věcí, není schopen lásky. V Reginině kanceláři naproti tomu Cob Snaly vyjíždí po Althee, tak ho ale rázně zastaví. Stěžuje si pak Regině, ta ale incidentu nepřikládá velkou důležitost a Aalthee vysvětluje, že takoví už bohužel muži jsou. Aby jí upokojila, obejme Regina Altheu, která pod váhou zmatených vášní propukne v pláč. Althea odchází k Byronovi a zlověstně oznamuje, že je čas pro „plán C". Althea má Regině dát do pití tabletu LSD. Když Althea od Reginy odchází, Regina podléhá vlivům drogy, mluví k nepřítomným zjevením a pak zděšená i překvapená prohlásí „Bůh?"

V úvodu druhého dějství Cob oznámí Ericovi, že ví vše o jeho soukromém životě a vyhrožuje mu, aby toho nechal alespoň teď v předvolebním období, nebo že se mu stanou strašné věci. Ráno po svém „výletu" má Regina projev, který začne zcela běžně, ale v závěru vyzve všechny, aby své srdce obrátili k Bohu. Její posluchači ji vyprovázejí překvapeným potleskem. Mezitím Eric požádá Byrona, aby s ním mohl bydlet. Ten svolí, ale jen proto, že Eric je teď v podstatě běženci a „Běženci by nikdy neměli být odmítnuti." Cob vyzvídá od Reginy, co se vlastně stalo. Regina mu vysvětluje, že viděla zjevení Boha, Cob se jí ale snaží profackovat zpátky do reality. Nakonec Regina neochotně svolí, že se bude koncentrovat pouze na volby. Cob také konfrontuje Altheu, zjistí její podvratné úmysly, chce na ní zavolat policii, Althee se ale podaří utéci. Za Reginou přichází Eric, aby jí oznámil, že je homosexuál a odchází z domu, aby žil se svým milencem. Eric chce, aby Regina nějak reagovala, ta je ale ponořena do své nové vize, že ani nevnímá. V Byronově bytě si Eric vzdychá s Altheou, která mu prozradí, že jeho matce dala LSD. Když na Altheinu otázku, zda miluje svojí matku, odpoví kladně, prozradí mu, že ona jí také miluje. Přestože se Cob snaží Reginu přesvědčit, aby nepodléhala svým vizím, Bůh se jí opětovně zjeví, a na dalším volebním meetingu vypráví celému shromáždění, jak viděla Kristovy rány. Překvapivě má ale „nová" Regina čím dál více stoupenců. Cob mezitím přesvědčí Byrona, že všechno je vlastně nic, jen prázdnota. Hra končí Regininým vítězstvím ve volbách. Byron propadl prázdnotě a tiše zírá do nikam. Althea chce k němu zavolat doktora, ale Eric odmítá - chce si ho nechat jen pro sebe. Cob gratuluje Regině k vítězství a vyzívá jí, k jejímu vítěznému projevu. Regina se mu snaží odpovědět, ale nedokáže vyslovit ani slovo. Čím více se Cob snaží ji přimět k projevu, tím více se ona propadá do klidné, svaté a neproniknutelné mlčenlivosti - jakoby pro zbytek svého života.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz