Mother of the Maid

Titul v originále:

Autor: Jane Anderson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Jane Anderson (USA)

MOTHER OF THE MAID (MATKA PANNY)

3 m, 3 ž

Dvouaktové drama vypráví příběh Johanky z Arku očima její matky Isabelly z Arku. Začíná v době, kdy se Johance poprvé začala zjevovat svatá Kateřina. Na její prostou a chudou rodinu byl vyvíjen tlak nejen ze strany církve, ale i francouzské armády prohrávající stoletou válku. Venkovanka Isabella přihlíží tomu, jak se z její dcery stává symbol a přitom se nezaobírá myšlenkami na boží vůli, ale strachuje se, jestli má její dcera dostatek jídla, jestli ji armádní důstojníci neobtěžují či jestli si nechce vzít za muže mladého rolníka z vedlejší farmy. Když Johanku zajmou Angličané a francouzský dvůr i církev se od ní odvrátí, Isabella dělá co je v jejích notně omezených silách a na rozdíl od krále Karla VII. nikdy nevzdá boj za Johančino osvobození.

Jde o velkou hereckou příležitostí pro představitelku titulní role, Isabelly z Arku, avšak i ostatní postavy Johančiny rodiny (neomalený a prostý otec Jacques, ambiciózní a pyšný bratr Pierre) jsou poutavě vykresleny. Asi nepřekvapí, že ústředním tématem hry je nespravedlnost a rozkol mezi aristokracií a prostým lidem. Tyto sociálně politická témata jsou však na pozadí zásadního motivu a tím je síla mateřské lásky.

Světovou premiéru hry uvedla v roce 2015 společnost Shakespeare & Company v divadle Elayne P.Bernstein Theatre v Massachusetts. V roce 2018 ji v newyorské premiéře uvedlo divadlo Anspacher Theatre. Hlavní roli Isabelly z Arku hrála známá herečka Glenn Close.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz