Mrs Lowry and Son

Titul v originále:

Autor: Martyn Hesford
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Martyn Hesford (Velká Británie)

MRS LOWRY AND SON (PANÍ LOWRYOVÁ A SYN)

1 m, 1 ž

Dramatický dvojportrét nemohoucí matky a dospělého syna Laurieho, prozatím amatérského malíře, později proslaveného britského umělce Lawrence Stephena Lowryho. Paní Lowryová je upoutaná na lůžko a syn o ni pečuje. Laurie se živí vybíráním nájemného a po nocích maluje obrazy, jež jeho matka považuje za ošklivé, přímo za urážku svých vlastních životních ambicí. Sama totiž kdysi toužila po kariéře pianistky a krásném domě plném světla a hlavně v dobré čtvrti. Místo toho žije v pronájmu nepříjemně blízko obydlí průmyslových dělníků.

Autor (zároveň herec) výtečně vystihuje principy soužití založeného na vzájemné potřebě, vztahu vystavěném na každodenních rituálech. Navíc se mu daří jasně zachytit a popsat dva soupeřící (30. léta 20. století) estetické přístupy k tomu, co nazýváme umění. Paní Lowryová chce být obklopena krásnými věcmi, pít čaj o páté, na stěnu si pověsit příjemnou krajinku s majákem a loďkami a nechávat se ukolébávat dobrým pocitem ze svého společenského úspěchu. Lawrence proti matce nerevoltuje, ale jako krásnou dokáže vnímat i krajinu s továrními komíny, muže na cestě do továrny a chudé dělnice, jak věší prádlo.

Když na výstavě nečekaně uspěje Lawrencův obraz z dělnické čtvrti a najde se zájemce o koupi, matka se cítí zrazena, ztrapněna před slušnými lidmi. Laurie vyhodí všechny obrazy z okna a hrozí, že je spálí. Ale neudělá to. Jak poznamená matka - kouř by mohl popudit sousedy a to se přece nehodí.

Hru poprvé uvedlo divadlo Trafalgar Studios 2 v Londýně v říjnu 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz