Můj hrad, můj dům

Titul v originále: Mates in Chelsea

Autor: Rory Mullarkey
Žánr: komedie, satira, černá komedie
Překladatel: Michal Zahálka
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 5

MŮJ HRAD, MŮJ DŮM (Mates in Chelsea)

konverzační komedie / situační komedie / satira

Život mladého, pohledného, zámožného šlechtice nemusí být v současné Anglii tak bezstarostný, jak by se mohlo zdát. Své o tom ví i vikomt Theodore Bungay: hospodyně paní Hanrattyová, která se mu oddaně stará o luxusní byt v srdci londýnské Chelsea, je radikální komunistka; jeho milá Finty už by po sedmi letech od zasnoubení ráda dospěla k oltáři a hrdinovy výmluvy začínají být poněkud průhledné; na návštěvu se chystá matka, lady Agrippina, která už ztrácí trpělivost se synovým bezuzdným utrácením. Když ale matka přijede, ukáže se, že je věc ještě podstatně horší: rozhodla se totiž prodat rodový zámek na severu Anglie exulovanému ruskému oligarchovi Olegu Michailoviči Govorovovi, kterému jde po krku FSB a odlehlý zámek bez mobilního signálu se mu hodí jako úkryt. Theodorovi nezbývá než se v převleku za oligarchu vydat na zámek a koupi odvolat. Do věci se ale vedle Finty vloží i věrný kamarád Charlie, který se má za mistra převleků, Agrippinina realitní agentka a milenka Simone – a v závěru i další.

Černočerná satirická komedie Roryho Mullarkeye (1987) začíná jako novodobá variace na konverzační komedie Oscara Wildea. Postupně se překlápí do situační frašky s převleky, záměnami postav a nenadálými zvraty, neustále si však udržuje skvělé, výrazně stylizované komediální dialogy stavějící na kontrastu mezi vybranou formou a přízemně vulgárním obsahem – a především satirické ostří nabroušenější než milovaný kráječ na dorty paní Hanrattyové. Ve světové premiéře komedii uvádí Royal Court Theatre od listopadu 2023.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz