Murder

Titul v originále: Murder

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 21 ženy 6

Hanoch Levin (Izrael)

MURDER (VRAŽDA)

21 m, 6 ž (možnost zdvojování rolí)

Nejznámější a možná nejsilnější hra klíčové osobnosti izraelského divadla 20. století Hanocha Levina (1943-1999). Tři dějství (se dvěma mezihrami a epilogem) jsou dramatickými záznamy tří vražd, které spolu fatální náhodou souvisí. V prvním, válečném dějství zabijí tři vojáci dospívajícího chlapce, který se jim - údajně - postavil na odpor. Vzápětí jsou konfrontováni s otcem dítěte, který musí jen bezmocně vyslechnout jejich smyšlenou verzi událostí - jsou to vrazi, kdo má zbraň. Ve druhém dějství Otec zavraždí Ženicha a Nevěstu v den jejich svatby, protože v Ženichovi poznává (nejspíš mylně) vraha svého syna. Ve třetím dějství ubije dav sešlého dělníka, protože v něm svědci vraždy na svatbě (mylně) poznají vraha. V epilogu se setkává Otec, nyní roztřesený stařec, s jedním z vrahů svého syna, nyní slepcem. Vrahovu pokání se nedostane rozhřešení: Otec je šílený.

Básnický text si drsností nezadá s antickou tragédií. Řetěz života je neustále přerváván vraždami a jsou to naopak vraždy, z nichž vzniká nekonečný řetěz.

Je evidentní, že hra vznikla ze zkušenosti izraelsko-palestinského konfliktu - v textu však nalezneme jen málo konkrétních odkazů: hra je metaforou zhoubného bujení násilí, k němuž může dojít kdekoli a kdykoli.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz