Mushroom Pickers

Titul v originále: Mushroom Pickers

Autor: Jacqueline McCarrick
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Jacqueline McCarrick (Irsko)

HOUBAŘI (MUSHROOM PICKERS)

přeložila Alena Bjačková

4 m, 2 ž

Tématicky i technikou text připomíná hry slavnějšího Martina McDonagha. I McCarricková nás zavádí do Irska, země, kde jsou výbuchy a hučení vrtulníků na denním pořádku, a spojení s rodným krajem je zároveň podmínkou i překážkou šťastného života všech místních obyvatel.

Mladá herečka Laura se znechucená Londýnem vrací domů ke svému otci a oznámí mu, že je těhotná. Začne pracovat na farmě, kde se pěstují houby, a získá si pozornost Franka, jednoho ze tří bratří, kteří jsou majiteli farmy. Frank má velké sny a chce si je splnit - v lese tajně pěstuje nové odrůdy hub a jejich prodejem do nejlepších evropských restaurací hodlá zbohatnout. Zároveň je místním lídrem IRA a nese zodpovědnost za mnohé atentáty. Povídá se, že stojí za zmizením známého dostihového koně Shergar, který je pohřbený pod jejich polem, a proto se houbám tak daří. Frank Lauru podporuje, aby odešla do Hollywoodu. Ta však nechce své dítě vychovávat v městském (nepřátelském) prostředí. Po otravou houbami ale Laura o dítě přijde (byla to náhoda nebo se o to přičinil Frank, který klade význam vize výš než význam života jednotlivce?), přijímá novou situaci a odjíždí.

Autorka nenásilně pracuje s náznaky symbolických významů a z motivů úrodného pole, tajemného nočního zjevení a nevyjasněných okolností Lauřina potratu vytváří tajemný svět, který se ale řídí jasnou vnitřní logickou. Houbaři jsou horkým kandidátem na jevištní ztvárnění - hra má šanci uspět na malém, středním i velkém jevišti, čistě soustředěná na textovou složku nebo bohatě ornamentována.

Hra Mushroom Pickers vznikla už v roce 2002, ale premiéru měla až o čtyři roky později v Southwark Playhouse v Londýně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz