Muswell Hill

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Torben Betts (Velká Británie)

MUSWELL HILL

3 m, 3 ž

Hra mladého skotského dramatika, působícího v Liverpoolu, zavádí diváka na Muswell Hill, do severního Londýna, typického bydliště britské střední třídy. Sledujeme večeři, kterou mladý pár pořádá pro své přátele a jež má poněkud katastrofální průběh. Účetní Jess a její manžel “spisovatel” Mat připravují pohoštění, v jejich rozhovoru to ovšem už teď skřípe. Když dorazí hosté, pocit osamělosti a bezradnosti všech hrdinů se stupňuje: Karen se víc zajímá o svého mrtvého manžela (byl lékařem bez hranic a spáchal sebevraždu) než o živé bližní a Simon je posedlý “prázdnotou” své vlastní duše. Jessina mladičká nevlastní sestra sjetá koksem všem nečekaně představí svého “snoubence” divadelního režiséra a pedagoga Tonyho, který by mohl být málem jejím dědečkem a ještě k tomu neví, kdy má přestat hrát i ve svém životě.

Technologie, která by měla spojovat, zde postavy ještě více rozděluje: Mat se nedokáže odtrhnout od svého laptopu, Jess neodkládá mobil. Tato média přinášejí zdrcující zprávy o katastrofálních důsledcích zemětřesení v Haiti. Ani ty je nedokážou odpoutat od neodvratného puzení k osobním pohromám. Tony Annie drsně odmítá, protože se bez své ženy nemůže obejít, Jess se přizná k nevěře a odmítá dále sponzorovat beznadějnou Matovu spisovatelskou dráhu. Jediné “pozitivní”, poněkud tragikomické vyústění má seznámení Karen se Simonem. Po počátečním zhnusení, nalezne Karen v Simonově depresivní misantropii jistou reinkarnaci pochyb svého manžela a mezi oběma se zrodí nečekaný vztah.

Hra měla velmi úspěšnou premiéru v únoru 2012 v Orange Tree Theatre v Richmondu a stačila se již na londýnská jeviště vrátit (inscenace White Bear Theatre).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz