Muž na moři

Titul v originále: Uomo in Mare

Autor: Ghigo Chiara de
Žánr: hra
Překladatel: Jiří Matějíček
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 1

Ghigo Di Chiara (Itálie)

MUŽ NA MOŘI

překlad Jiří Matějíček

4 m, 1 ž

dekorace = pohovka u psychoanalytika + 1 židle

Jako by hlavní hrdina této hry, Ugo, byl rodným bratrem Örkényiho Eržiky Orbánové. I když na rozdíl od hrdinky Kočičí hry jde o úspěšného muže končícího středního věku, významné postavení na generálním ředitelství významné firmy, šťastné i když bezdětné manželství. Jenže jednoho dne milý Ugo dostane úřední dopis, jímž sice není vyhozen, ale uskladněn k ledu až do okamžiku, kdy bude pro něj vytvořeno místo ředitele dálněvýchodní pobočky, kontrolující významnou část odbytu. Tedy takříkajíc „vykopnutí nahoru", jenže kdy a kam? Ugo začíná mít pocit, že zůstane jen u toho vykopnutí. Před ženou zamlčí, že je vlastně bez práce a i nadále každé ráno odchází do kanceláře. Dny tráví tím že krmí ptáky a se stále se stupňující podezíravostí sleduje dalekohledem dění za okny ředitelství. Přitom si v duchu stále přehrává varianty rozhovorů ( a konfliktů) s kolegy, s generálním, ale především se svou sekretářkou. Teprve když si uvědomí, že stojí na prahu paranoie, stane se docela náhodou majitelem malé plachetnice. Pod vedením mladičké víly z loděnice se začne připravovat na cestu kolem světa. A najednou se všechno kolem něj mění. Jeho život dostává nový smysl.I když vlastně nemá ani ten nejmenší úmysl vracet se z dálek oceánu. Tím spíše, že podomácku úřadující věštec Sulejman mu předpoví smrt u jakýchsi vzdálených ostrovů. Časem si však Ugo dokáže spočítat, že k oněm ostrovům se svou kocábkou nikdy nedopluje a že jeho rozplynutí se v modři oceánu zůstane jen snem. V tu chvíli však dostává dekret na onen post na Dálném Východě, dekret, na který už vlastně ani nečekal a který ho celkem nemile zaskočil. Teprve v letadle se dozvídá, že jeho cesta vede nad ostrovy, o kterých mluvil Sulejman...

Jedinou rekvizitou a dekorací je křeslo - pohovka u psychoanalytika. Jde snad „jen" o Ugovu výpověď v ordinaci. Čas i prostor jsou zcela podřízeny jeho vnitřnímu dialogu. Dokonce i jeho čtyři protihráči mají pouze kódové označení Alfa, Beta, Gama, Kapa. Ale herečka Alfa hraje Ugovu manželku, sekretářku i malou mořskou vílu - pro Uga tři podoby jediné ženy.

Ugův příběh má na rtech lehký smích a hluboký v srdci žal. Celkem skromné dramatické dílo, které nám Di Chiara zanechal, má v této hře svůj vrchol mimořádné výše.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz