My Brilliant Friend

Titul v originále:

Autor: Elena Ferrante, April De Angelis
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 5

Elena Ferrante, April de Angelis (Velká Británie)

MY BRILLIANT FRIEND I, II (GENIÁLNÍ PŘÍTELKYNĚ)

dramatizace

velké množství postav

Světový bestseller se po globální televizní verzi (koprodukce HBO a RAI TV, 1. série 2018) dočkal i divadelní podoby. Dvoudílná dramatizace z pera přední britské dramatičky, která – i dle britské kritiky - zachovává většinu hodnot románové předlohy anonymní autorky, spatřila světlo světa nejprve na scéně divadla Rose v Kingstonu (světová premiéra 25. 2. 2017), na podzim 2019 ji pak čeká transfer na prkna londýnského Národního divadla – scény Olivier.

Monumentální tetralogii sledující příběh osudového přátelství dvou neapolských holčiček až do jejich stáří na pozadí turbulentního vývoje italské společnosti (ale i západní společnosti vůbec) od padesátých let do dneška zpracovala autorka do dvou večerů (v National Theatre se tradičně v sobotu budou hrát obě hry v jednom dni). Dramatizace zachycuje všechny uzlové body vývoje vztahu přemýšlivé, ale i senzuálně založené budoucí spisovatelky Eleny-Lenu a její obdivované „geniální“ kamarádky Lily, dívky sužované jak osudem, tak vnitřními démony. Pozadím jejich často pohnutých osudů je zaostalá a násilnická komunita neapolského předměstí, jíž stále výrazněji zevnitř prorůstá mafiánská síť. Zatímco Lila v Neapoli zůstává a bojuje s místními mafiány téměř rovnocenný boj, Lenu se podaří získat vzdělání a stává se z ní literární a mediální celebrita, která může na stav společnosti upozorňovat. Jejich boj se nakonec může jevit marný, jejich soukromé životy jsou však mj. strhujícím příběhem emancipace poválečné generace žen.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz