My Romantic History

Titul v originále: My Romantic History

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

D. C. Jackson (Velká Británie)

MŮJ ROMANTICKÝ PŘÍBĚH (MY ROMANTIC HISTORY)

z angličtiny přeložil Jakub Škorpil

3 m, 3 ž (16 dalších postav)

Komedie třicetiletého skotského dramatika z roku 2009 nabízí zábavný a přesto nekompromisní pohled na hledání toho pravého partnera dnešními třicátníky.

První a druhé dějství ukazuje stejné události ze dvou různých perspektiv: na začátku prvního Tom právě nastupuje na nové místo. Na pravidelném podnikovém večírku potká Amy, opijí se a vyspí se spolu. Tom však není s tímto vztahem příliš spokojený, flirtuje s kolegyní Sashou, vzpomíná na svou životní lásku Alison a doufá, že se s ním Amy rozejde. Ta mu však místo toho oznámí, že je těhotná.

Ve druhém dějství se vše opakuje z pohledu Amy. Děj zůstává stejný, ale řada událostí se v podání Amy odvíjí poněkud jinak, něž jak jsme je viděli z pohledu Toma. Ukazuje se, že Amy také není s tímto vztahem příliš spokojená, vzpomíná na životní lásku Calvina a s Tomem chodí hlavně proto, aby dokázala kolegyním v práci, že je schopná si někoho najít.

Ve třetím dějství se Amy a Tom snaží nějak vyrovnat s tím, že spolu čekají dítě. Tom po Amy chce, aby šla na potrat, ale Amy se ze vzdoru rozhodne, že bude svobodnou matkou. Tom se jí začne vyhýbat. Oba se setkají se svými láskami z mládí, Alison a Calvinem, a oba zjistí, že vzpomínky na tyto vztahy se poněkud liší od skutečnosti, a perspektiva jejich obnovení je nulová: Alison je vdaná a Calvin chodí se Sashou. Nakonec se Amy a Tom setkají a poprvé jsou schopni si o svém vztahu promluvit, a pak už vše spěje k nečekanému rozuzlení.

Kromě Toma a Amy je třetí pravidelně se vyskytující postavou jejich kolegyně Sasha. Dále se v textu objevuje mnoho dalších postav, kromě Alison a Calvina i další minulí partneři, matky, přátelé, přítelkyně atd. Toma a Amy. Všechny postavy však mohou být hrány třemi herci.

Symetrická stavba prvních dvou dějství ukazuje rozdíl mezi tím, jak vidíme události a lidi kolem sebe my a jak je vidí ostatní. Vztah Toma a Amy je od začátku založený na vratkých základech a jejich neschopnost svěřit se jeden druhému se svými skutečnými city přispívá k řetězci nedorozumění. Jejich trpce nabyté nové zkušenosti je však přesto nakonec směřují ke sblížení. Komedie má spád a slovní humor zejména v komentářích Toma a Amy k publiku. A má také konec, který divákům ulpí nadlouho v paměti.

My Romantic History byla poprvé uvedena v produkci Bush Theatre a Sheffield Theatres ve spolupráci s Birmingham Repertory Theatre 5. srpna 2010. Českou premiéru si odbyla v listopadu 2012, kdy ji uvedlo divadlo Burantheater, následně se objevila v září 2013 na repertoáru ostravského Divadla Petra Bezruče.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz