Myšičko, myš, pojd ke mne blíž

Titul v originále: Hauk og due

Autor: Stig Amdam
Žánr: hra rozhlasová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

Stig Amdam (Norsko)

MYŠIČKO, MYŠ, POJĎ KE MNE BLÍŽ (HAUK OG DUE)

z norštiny přeložila Karolína Stehlíková

2 m, 3 ž

rozhlasová hra

Rozhlasová hra z roku 2008, jejíž titul odkazuje na dětskou hru, kdy silnější chytá slabšího, je politickou satirou. Roland, předseda nespecifikované strany, projeví ochotu povýšit jednoho ze svých podřízených. O místo místopředsedy svedou nečistý boj plný intrik ambiciózní Anna a populistický Lars. V zákulisí do souboje vstupuje ještě Larsova lstivá manželka Ingrid. Také Roland hraje při výběru nového místopředsedy na obě strany. Je pochopitelně v jeho zájmu, aby svého nejbližšího spolupracovníka mohl dobře ovládat. Rovnováhu v trojúhelníku rozkolísá Larsův v tisku propíraný skandál (je nařčen z pohlavního styku s patnáctiletou dívkou). Díky intervenci své manželky je rovnováha mezi trojlístkem politiků obnovena (každý zná nyní nějakou skutečnost, kterou může toho druhého vydírat). Modelová hra vtipně předvádí špinavé zákulisí politiky.

Překlad vznikal na základě norského originálu. Zohledňuje nicméně také následnou dramaturgickou úpravu a přihlíží proto k norské nahrávce a k anglickému překladu hry. Text proto obsahuje několik variant vývoje zápletky. K zásadnímu posunu dochází ve scéně 3 po dialogu mezi Larsem a Ninou v hotelovém pokoji. Varianty jsou v překladu vyznačené barevně a dále vysvětleny v poznámkách.

Stig Amdam (1961) je norský dramatik a herec. V osmdesátých letech vystudoval Státní divadelní akademii a poté nastoupil do Divadla Hålogaland v Tromsø. Podílel se na mnoha divadelních, rozhlasových a divadelních produkcích. Od roku 1989 je zaměstnán jako herec a režisér na Národní scéně v Bergenu. Je autorem devíti her a dramatizací, např. Sesuv (Ras, 2006) nebo Simonův příběh (Simons historie, 2008) - ten byl v roce 2010 nominován na Cenu severské dramatiky (Nordisk Dramatikerpris).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz