Na konci duhy

Titul v originále: End of the Rainbow

Žánr: hra, tragikomedie
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

NA KONCI DUHY (End of the Rainbow)

2 m, 1 ž, hlas

Na konci duhy je tragikomedie o konci životní dráhy královny swingu Judy Garlandové. Odehrává se v posledních měsících jejího života (1968-69) před smrtí na předávkování léky. Hra začíná krátce po jejím seznámení s jejím budoucím pátým manželem Mickey Deansem. Oba jsou v Londýně (většina hry se odehrává v apartmá hotelu Ritz), aby se tu Garlandová pokusila o návrat do šoubyznysu, a to v tamním klubu, nazvaném příznačně Talk of the Town (O čem mluví celé město). Zákulisní život Judy byl skutečně námětem nesčetných fám, které se bohužel zakládaly na pravdě a týkaly se její závislosti na lécích - a na mužích. Nebo spíše na lásce. Chtěla být milována, ale muži, které milovala, toužili po Judy, která zpěvem vydělává velké peníze, anebo po Judy, kterou by mohli zachránit a napravit. Sama však byla pro muže záhadou, kterou nebylo snadné rozlousknout. A vedla život nad poměry, což muže nakonec buď odradilo, nebo se stali komplici na její cestě k sebedestrukci.

Obě mužské postavy hry jsou představiteli právě těchto dvou typů, jež Judy přitahovaly: homosexuální Judyin pianista a jevištní partner Anthony reprezentuje lidi, kteří chtěli Judy opravdu pomoci, ale ona sama nebo její okolí jim to nikdy nedovolily. Mickey je pak příkladem mužů, kteří měli zpočátku dobré úmysly (Judy obdivuje a chce jí pomoci postavit se znovu na nohy), ale postupem času se z nějakého důvodu stanou sami součástí problému (Aby Judy dokázala dokončit londýnskou „šňůru", dovolí jí Micky znovu dopovat se léky). Nesoulad mezi oběma muži v průběhu hry přeroste takřka v zápas o Judyinu duši, v němž naneštěstí zvítězí Mickey (Jejich svatba proběhla až v době, kterou hra nezachycuje, dva měsíce před Judyinou smrtí). Tragické vyústění příběhu však autor pouze dovypráví.

Navzdory chmurné faktografii je však Na konci duhy hra vtipná a zábavná.

Česká premiéra proběhla na Letní scéně Studia DVA v letním amfiteátru na Vyšehradě s H. Maciuchovou v hlavní roli v červenci 2006.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz