Na ostro

Titul v originále: Skin Flick

Žánr: komedie
Překladatel: Martin Fahrner
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Norm Foster (Kanada)

NA OSTRO (SKIN FLICK)

přeložil Martin Fahrner

3 m, 2 ž

komedie

Jedna z nejpovedenějších a nejhranějších komedií Norma Fostera, přezdívaného též „kanadský Neil Simon“. Napsal okolo padesáti komedií, v dlouhé řadě z nich i hrál – a herecká zkušenost je na jeho textech opravdu znát.

Hlavními hrdiny jsou manželé Rollie a Dafné, kteří se shodou okolností dostanou do tíživé životní situace. Za každou cenu potřebují peníze, stejně jako jejich rodinný přítel – zkrachovalý kameraman Alex. Jak se ale od pomyslného dna odrazit? Při náhodném setkání s neúspěšnou leč krásnou herečkou se zrodí nápad: natočit film pro dospělé...

Zápletka na první pohled pikantní. Ale protože je Foster také herec, nikdy nepřekročí meze dobrého vkusu, dává si záležet, aby se herci necítili na jevišti trapně, a ví, že někdy je víc napínavé, když se věci jenom naznačí. Navíc ale dělá z Rollieho průvodce celým dějem a dává mu „nadpřirozené“ schopnosti. Rollie dokáže při vyprávění scény zastavovat a komentovat, vysvětlovat, vracet, přeskakovat v čase dopředu i dozadu, Foster jde dokonce tak daleko, že když se Rolliemu řeč jedné z postav zdá příliš vulgární, začne herec ji hrající proti své vůli říkat v inkriminovaných místech jenom: „Píp, píp...“, což navíc vtipně komentuje. A po přestávce nastupuje sám jako vypravěč, aby si mohl dělat, co chce, takže Rollie s ním musí svádět o post vypravěče souboj. To všechno dělá z téhle komedie jednu z nejnápaditějších her.

Komedie s vtipnými scénami, ale i nečekaným příběhem lásky a překvapivým happy-endem měla českou premiéru v Divadle U Hasičů v říjnu 2018.

Práva jsou volná od 1.9.2020.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz