Na titulní straně

Titul v originále: The Front Page

Autor: Ben Hecht, Charles MacArthur
Žánr: komedie, historická komedie
Překladatel: Martin Novotný
Jazyk: čeština
Postavy: muži 19 ženy 5

komedie o třech dějstvích

Děj této „novinářské“ komedie se odehrává ve 30. letech 20. století. V zašlé místnosti pro tisk u chicagského soudu si zpravodajové místních plátků krátí dlouhou chvíli klábosením a pokerem. Brzy se mají stát svědky popravy Earla Williamse, bělocha a údajného komunistického revolucionáře, usvědčeného ze zabití černošského policisty. Chybí jen suverénní Hildy Johnson z deníku Examiner. Když konečně dorazí, tak jen proto, aby se rozloučil, protože se rozhodl novinařinu pověsit na hřebík. Ve stejnou chvíli se reportéři dozvídají, že se odsouzenci podařilo uprchnout. Všichni kromě Hildyho se vydávají shánět bližší informace. Hildy váhá, jak se rozhodnout, když se v okně objeví právě uprchlý Williams. Odmítá nálepku revolucionáře a tvrdí, že policistova smrt byla jen nehoda. Hildymu dojde, že se tenhle zmatený a neškodný mužíček stal obětí intrik zdejšího starosty a šerifa a jejich snahy pojistit si znovuzvolení dostatkem hlasů černošských voličů. Instinkt reportéra mu velí dostat Williamse ven z budovy, ukrýt ho na bezpečném místě a udělat s ním rozhovor dřív, než ho objeví konkurence a policie.

Šéfredaktor Examineru je tyran, ochotný udělat téměř cokoliv pro to, aby si Hildyho udržel. Hildy nemá na vybranou a musí ho požádat o pomoc. Ukryje Williamse a telefonuje o neočekávaném sólokaprovi svému šéfredaktorovi. Jejich úkolem je nyní zabránit dalším zpravodajům a šerifovi v nalezení jejich příběhu. Když se vichřice přežene a Hildy nakonec může odejít, cynický šéfredaktor ho nechá zatknout dřív, než opustí město za krádež hodinek, které sám Hildymu předtím věnoval…

Hra byla uvedena v Times Square Theatre v New Yorku v srpnu 1928, na stříbrné plátno byla převedena hned v roce 1931.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz