Na troskách civilizace

Titul v originále: Ruins of Civilization

Autor: Penelope Skinner
Žánr: hra, drama
Překladatel: Jiří Petrů
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 3

Hra uznávané britské autorky by bylo možno označit jako rodinnou dystopii. V jejím značně mrazivě působícím ději lze najít jen lehce zveličené tendence dnešní západní společnosti. Někdy v budoucnosti (zřejmě nepříliš vzdálené) navštíví sociální pracovnice manželský pár. Silver je spisovatel, Dolores jeho bývalá redaktorka, nyní v domácnosti. Joy musí s Dolores projít již naposledy dotazník, jehož řádné vyplnění umožní páru nadále pobírat štědré stipendium. To je určené párům, které se rozhodnou nemít děti. Přírůstek do rodiny v tomto státě znamená ztratit veškerou sociální podporu a odstěhovat se na „sídliště“. Dolores správně odpovídá, že již po dítěti netouží, a to ani ve svých snech. Stipendium je zachráněno.

Nedávná turistická návštěva jisté středomořské země, která se propadá do beznadějné chudoby a brzy ji navíc pohltí oceán, inspiruje Dolores k seznámení s mladou masérkou, imigrantkou Marií. Přemožena špatným svědomím a touhou dát svému životu alespoň nějaký smysl, nabídne Marii přístřeší. Brzy se ukáže, že Maria je těhotná, což znamená okamžitou deportaci. Obě ženy se rozhodnou tuto skutečnost před Silverem zatajit, což se jim díky tomu, že ten odjíždí dokončit konečně svůj deset let rozepsaný román, podaří. Silver se ze spisovatelského domova vrátí až po narození dítěte. Dolores se proti němu poprvé vzbouří, chce, aby dítě i matka zůstaly v jejich domě, ale Silver je raději udá. Maria uteče, v naději, že se Dolores podaří manžela, který by po vydání románu konečně mohl mít vlastní příjem, přesvědčit, aby si dítě ponechali, a tím mu zachránili život. Silver se však nechce vzdát své pohodlnosti, ale ani vůdčí role v manželství, a tak trvá na vydání dítěte úřadům k deportaci. Dolores raději volí smrt dítěte i vlastní. Silver se svěřuje se svým smutkem ze ztráty ženy Joy, která je velkou obdivovatelkou jeho románu.

Úspěšnou premiéru měla hra v květnu 1016 v newyorském Manhattan Theater Club, v jehož dramaturgii vznikla. U nás hru poprvé uvedlo divadlo PoPud v červnu 2021.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz